Βέροια – Παναιτωλικός (1-1, live)

Καλησπέρα σας,

το «agrinio-sports» θα σας μεταφέρει σε live χρόνο το ματς του Παναιτωλικού με την Βέροια

Ο Γιάννης Ματζουράκης προχώρησε αρκετές αλλαγές, σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ξάνθη. Μάλιστα άλλαξε και ο σχηματισμός, καθώς στον άξονα δεν υπάρχει «κλασικός» οργανωτής.

Ετσι τα «καναρίνια» θα ξεκινήσουν με τον Κυριακίδη κάτω από τα γκολπόστ, τους Μύγα, Τσοκάνη στα μπακ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα τους Κούσα, Χαντάκια στα στόπερ, τους Καμαβουάκα, Μάκο μπροστά τους, τον Μάρκος Πάουλο σε ελεύθερο ρόλο στον άξονα, τους Κλέσιο, Ουάρντα στα άκρα και τον Τομανέ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο είναι οι Κουτρομάνος, Ρόσα, Τομανέ, Φερέιρα, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Λεντέσμα, Κριστιάνο.

Η Βέροια θα ξεκινήσει με τους Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλο, Μαλόν, Ασίγκμπα, Καλί, Μπαλάφα, Αρτσε, Λινάρδο, Γκονζάλες,Σαρπόνγκ και Βίτι.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1′ Στην σέντρα τα «καναρίνια».

1′ Κεφαλιά του Τομανέ στα 31 δευτερόλεπτα, ο Λόπεζ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
4′ «Βολίδα» του Μάκου έξω από την περιοχή της Βέροιας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόπες.

Η ομάδα έχει ξεκινήσει εξαιρετικά.

6′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, καθώς μετά συρτό σουτ του Μάρκος Πάουλο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Μετά τα πρώτα 10 λεπτά, ο Παναιτωλικός κυριαρχεί. Εχει ήδη σημειώσει ένα γκολ και έχει ακόμη δύο «καθαρές» φάσεις για να πετύχει και άλλο.

19΄Κίτρινη στον Μπαλάφα.

Μετά το 15′ ο ρυθμός έχει πέσει. Ο Παναιτωλικός συνεχίζει να έχει κατοχή μπάλας, αλλά πλέον δεν φτάνει τόσο εύκολα στα καρέ της Βέροιας.

21′ Νέα μεγάλη ευκαιρία του Παναιτωλικού. Ο Πορτογάλος πίεση τον Ασίγκμπα, πήρε τη μπάλα σε πλάγια θέση, πλάσαρε τον Λόπεζ που όμως απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο πορτιέρο της Βέροιας έχει σε δύο περιπτώσεις «σταματήσει» τον Τομανέ.

1-1. 30′. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Σαρπόνγκ πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του Κυριακίδη. Η Βέροια ισοφάρισε στην πρώτη της ευκαιρία και ο Παναιτωλικός «πληρώνει» τις χαμένες του ευκαιρίες.

Ο σκόρερ της Βέροιας μπορεί και να έχει κάνει φάουλ στον Κλέσιο. Ο Ματζουράκης και όλος ο πάγκος του Παναιτωλικού διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο Σαρπόνγκ φαίνεται να σπρώχνει τον εξτρέμ του Παναιτωλικού.

Στα τελευταία λεπτά έχει χαθεί η ηρεμία στην ομάδα, χωρίς να υπάρχει λόγος.

Η αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού έχει προβλήματα.

36′ Σουτ του Αρτσε, ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα.

38′ Ο Βίτι σε «μονομαχία» του με τον Χαντάκια σε μία στημένη μπάλα, χτύπησε τον νεαρό στόπερ. Ο Αργεντινός θα μπορούσε να είχε αποβληθεί, όμως ο ρέφερι έδωσε από μία κίτρινη κάρτα.

39′ Κίτρινη στον Τομανέ.

Οι Ουάρντα, Κλέσιο άλλαξαν πλευρές.

45’+1′ Κεφαλιά του Βίτι, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναιτωλικός μπήκε «δυνατά», άνοιξε το σκορ και αντί να «καθαρίσει» το ματς στο πρώτο 20λεπτο, «πάτησε φρένο» χωρίς λόγο και αιτία και έτσι η Βέροια όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά παράλληλα απείλησε και με δεύτερο γκολ.

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Συμπληρώσαμε το πρώτο 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.

Μπήκαμε στο 60′ και το ματς δεν έχει ρυθμό ή φάσεις.

Υπάρχει μικρή διακοπή για τραυματισμό του Κλέσιο.

Ο Παναιτωλικός δεν έχει… ενοχλήσει τον Λόπες στο δεύτερο ημίχρονο.

65′ Σουτ του Χαντάκια μέσα από την περιοχή μετά το πρώτο κόρνερ που κέρδισε ο Παναιτωλικός στο δεύτερο μισό, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

69′ Σουτ του Ουάρντα, ο Λόπεζ έδιωξε σε κόρνερ.

72′ Ο Κάλβο στην θέση του Γκονζάλες.

Η κατοχή είναι 71%-29% υπέρ της Βέροιας.

76′ Οι Φερέιρα και Ρότσα στη θέση των Ουάρντα και Μάρκος Πάουλο.

78′ Μετά από εκτέλεση φάουλ και μπέρδεμα στην άμυνα του Παναιτωλικού, ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια, που βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Σαρπόνγκ δεν «τελείωσε» καλά τη φάση από καλή θέση.

89′ Ο Μεληκιώτης στην θέση του Αρτσε.

90′ Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Τομανέ.