Ποιος πέτυχε το 100ο;

Ο Ντιέγκο Λόπες χθες πέτυχε το 200ο γκολ του Παναιτωλικού στη μεγάλη κατηγορία. Ποιο, όμως, ήταν το 100ο; Ας τα πάρουμε με τη σειρά να το βρούμε…

Τις δύο περιόδους που έπαιξε στην Α’ Εθνική ο Παναιτωλικός πέτυχε 17 την πρώτη (1975-1976) και 25 τη δεύτερη (1976-1977). Επανήλθε μετά από τρεις δεκαετίες και έπαιξε στη Super League την περίοδο 2011-2012, σημειώνοντας 23 γκολ. Υποβιβάστηκε και επέστρεψε την περίοδο 2013-2014 σκοράροντας 32 φορές και πλησιάζοντας το “100”. Σύνολο έως τότε 97 γκολ. Την επόμενη περίοδο (2014-2015) που ήταν η πιο παραγωγική του σε γκολ (55) και βαθμούς (73), σκόραρε ο Κούσας στο 1-1 με τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο, ο Μορένο στο 1-1 με τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και ο ίδιος στο 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο Κολομβιανός Έρικ Μορένο ήταν εκείνος που πέτυχε στις 18 Οκτωβρίου 2014 το 100ο γκολ του Παναιτωλικού στη μεγάλη κατηγορία.

Από κει και πέρα κοιτάξτε συμπτώσεις:

• Το πέτυχε Λατινοαμερικάνος, όπως ο Λόπες το 200ο
  • Σημειώθηκαν σε εκτός έδρας και τα δύο
  • Σε ισοπαλία 1-1 και τα δύο
  • Ήταν το γκολ της ισοφάρισης και στα δύο ματς
  • Προπονητής και τις δύο φορές ήταν ο Χάβος
  • Και στα δύο ήταν παρών ο… Κόρμπος (τότε ως παίκτης του Παναιτωλικού)

Όσο για το πρώτο των καναρινιών, αυτό σημειώθηκε από τον αμυντικό Μιχάλη Γλυκοκάλαμο στις 9 Νοεμβρίου 1975. Στον πρώτο αγώνα που έδωσε ο Παναιτωλικός στην Α’ Εθνική με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο. Γκολ που του έδωσε τη νίκη με 1-0.