Αγγαρεία… τέλος!

Ο αγώνας με τον Αστέρα Τρίπολης ολοκληρώθηκε για τον Παναιτωλικό, όπως και όλη η χρονιά. Χωρίς να του αφήσει απολύτως τίποτα, πέρα από την 8η θέση. Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι, είχαν το μεγάλο κίνητρο της Ευρωπαϊκής εξόδου και με το 2-0 στο βροχερό Αγρίνιο τα κατάφεραν. Από την άλλη ξανά μια ομάδα σχετικά αδιάφορη, που σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε να πιστεύει σε ένα καλό αποτέλεσμα και κυρίως να έχει ως στόχο να κλείσει καλά τη σεζόν και να πει… ευχαριστώ σε όλους όσοι μέσα στη βροχή και το κρύο έδωσαν το παρών στο γήπεδο.

Από την αρχή του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων δείχνοντας ξεκάθαρα πως θέλει το ματς που θα του πρόσφερε απλόχερα το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι Αρκάδες προειδοποίησαν αρχικά με τα μακρινά σουτ του Τόνσο και του Μανιά, με την μπάλα είτε να περνάει άουτ, είτε κόρνερ με παρέμβαση του Κυριακίδη. Τελικά στο 25΄οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον στόχο τους καθώς με τον Ιγκλέσιας άνοιξαν το σκορ.

Ο παίκτης του Αστέρα κατέβασε ανενόχλητος την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, μετά από κεφαλιά-πάσα του Κώτσιρα και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους, που έγινε κάτω από δυνατή βροχή, δεν είχε άλλο γκολ, αλλά είχε σασπένς με τον Αστέρα να πιέζει για ένα 2ο γκολ που θα… κλείδωνε το ματς και τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

Μάλιστα στο 45′ θα μπορούσαν να γίνουν και τα δύο καθώς αρχικά ο Μοράρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 και… καπάκι ο Χαντάκιας πάνω στη γραμμή έδιωξε την μπάλα στο πλασέ του Μανιά που είχε περάσει και τον Κυριακίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο φάνταζε… αγγαρεία για όλους. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν την ώρα που ο Σιδηρόπουλος θα σφύριζε την λήξη και οι παίκτες του Δέλλα μάλλον είχαν το μυαλό τους στις καλοκαιρινές διακοπές ή στην επόμενη ομάδα τους καθώς αρκετοί από αυτούς που αγωνίστηκαν την νέα σεζόν δεν θα είναι στο Αγρίνιο.

Σε καμία στιγμή της επανάληψης ο Παναιτωλικός δεν φάνηκε ανταγωνιστικός για το 1-1 και έτσι σε μια από τις λίγες καλές στιγμές του αγώνα ο Μανιάς από την κάθετη του Τόνσο στο 79′ έκανε το 0-2 και… έβαλε την σφραγίδα στο διαβατήριο της Ευρώπης. Από κει και πέρα τα μόνα… νέα του ματς ήταν ο τραυματισμός του Μάζουρεκ (θα δείξει η σοβαρότητά του) και η κόκκινη του Μοράρ στις καθυστερήσεις.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Άργκους (62′ Μιχάι), Χαντάκιας (71΄Βασιλούδης), Μαρινάκης, Ρότσα, Τσοκάνης, Μπεχαράνο (82΄Βακράκος), Ρόσα, Ντίας, Μάζουρεκ, Μοράρ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Μουνάφο, Τριανταφυλλόπουλος, Τόνσο, Μανιάς, Ιγκλέσιας, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης (72΄Ντουντού), Καλτσάς (85΄Ισνάλντο), Κώτσιρας, Σελίν