Γιατί φοβάται ο Ολυμπιακός;

Προβληματισμό προκάλεσε στον Ολυμπιακό ο ορισμός του Παπαδόπουλου στον αγώνα με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Έτσι γράφουν τα προσκείμενα στους ερυθρόλευκους μέσα ενημέρωσης από το απόγευμα της Τετάρτης όταν ανακοινώθηκαν οι διαιτητές της 14ης αγωνιστικής.

Όσοι θυμούνται τον αγώνα των δύο ομάδων στο Καραϊσκάκης ακριβώς πριν δύο χρόνια (13 Δεκεμβρίου 2015), θα έλεγαν ότι ο Ολυμπιακός πρέπει να πανηγυρίζει. Σε εκείνο το ματς διαιτητής ήταν ο Σαλονικιός Παπαδόπουλος, ο οποίος έκανε… μαγικά. Όλο φρου και φρου υπέρ του μόνιμου πρωταθλητή. Με κορυφαία έκφραση του «50-50» τη φάση στο τέλος το α’ ημιχρόνου. Όταν ο Ιντέγιε ξεχύθηκε στην επίθεση. Σπρώχνει τον Χαντάκια που τόλμησε να βρεθεί στο δρόμο του και τον ρίχνει κάτω. Τίποτα ο Παπαδόπουλος. Βγαίνει εκτός περιοχής ο Κυριακίδη και σταματάει τη μπάλα με το στήθος. Πέφτει πάνω του ο Ιντέγιε και τον βρίσκει με το γόνατο στο κεφάλι. Αυτή τη φορά ο Παπαδόπουλος σφυρίζει.

Αλλά τι σφυρίζει; Φάουλ υπέρ του επιθετικού και κόκκινη κάρτα στον Κυριακίδη!!!

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός (επιτέλους) έβαλε γκολ και προηγήθηκε 1-0. Όμως ο Παναιτωλικός έπαιζε πολύ καλά, έστω και με 10, δημιουργώντας κινδύνους. Ο Παπαδόπουλος έδρασε ξανά στο 54’. Ο Καμπιάσο μπήκε στην περιοχή και έκανε μια θεαματική βουτιά μπροστά από τον Μάκο, χωρίς να υπάρχει επαφή των δύο παικτών. Ο Παπαδόπουλος σφύριξε ξανά. Πέναλτι αυτή τη φορά!!! Ο Ντομίνγκες νικήθηκε από τον Στεφανάκο στην εκτέλεση και το άγχος του θεσσαλονικιού διαιτητή μήπως στραβώσει κάτι, παρέμεινε ως το τέλος. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά για τον Θρύλο και τον διαιτητή, με το 1-0 σκορ του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός φώναζε, αλλά ποιος να τον ακούσει. Όπως είχε γίνει την προηγούμενη σεζόν με τον Μήτσιο. Πιο πριν με τον Παππά και εκείνο το εργαλείο τον βοηθό Γεωργαράκο.

Τώρα φωνάζει ο Ολυμπιακός. Γιατί άραγε; Μήπως φοβάται ότι -τώρα που άλλαξαν τα πράγματα- μπορεί ένας διαιτητής πρόθυμος να κάνει όσα έκανε ο Παπαδόπουλος το 2015 για χάρη του, μπορεί να τα κάνει το 2017 για χάρη άλλου;

Υ.Γ. Σημειώστε ακόμα δύο συμπτώσεις. Σ’ εκείνο το ματς βοηθός ήταν ο Πάτρας. Που θα είναι και στο Αγρίνιο την Κυριακή. Και ο άλλος βοηθός θα είναι ο Δημητριάδης. Σας θυμίζει κάτι το όνομά του; Όχι;

Να το θυμίσουμε εμείς. Είναι αυτός που στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, ακύρωσε ως οφσάιντ στο 72’ γκολ του Γιόχανσον, κατάλαβε μετά από τρία λεπτά (!!!) ότι είναι κανονικό και ζήτησε από τον διαιτητή Τζήλο να το μετρήσει. Στο τρίλεπτο αυτό είχε μεσολαβήσει ασφυκτικό πρεσάρισμα από ανθρώπους των γηπεδούχων. Που έπιασε τόπο…