Λήξη στο… 96′

Για τον Παναιτωλικό ο α’ γύρος είναι μακρύτερος απ’ ότι για 14 ομάδες της Super League! Όλες οι ομάδες έχουν αγωνιστεί 14 ενενηντάλεπτα, αλλά οι καθυστερήσεις κάνουν τη διαφορά. Τι εννοούμε; Ότι οι αγώνες του Παναιτωλικού κρατάνε λίγο παραπάνω απ’ ότι οι αγώνες των υπόλοιπων ομάδων, αφού (κατά μέσο όρο) το σφύριγμα της λήξης ακούγεται στο 96′!!! Μόνο ο Ολυμπιακός τον ξεπερνάει, φτάνοντας στο 97′.

Η συνολική διάρκεια των αγωνιστικών λεπτών όλων των ομάδων έως τώρα αποτυπώνεται στον παρακάτω πίνακα:

ΑΕΚ1.315

Ο Παναιτωλικός έπαιξε 13 λεπτά περισσότερα από την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα! Υπολογίζοντας τον καθαρό χρόνο (90′ Χ 14 αγώνες = 1.260′), τα καναρίνια έπαιξαν συνολικά 80 λεπτά καθυστερήσεων!!!

Έχουν παίξει τον μεγαλύτερο σε διάρκεια αγώνα του φετινού πρωταθλήματος, εκείνον με τη Λαμία στο Αγρίνιο (2-2) που έληξε στο 102′!!! Με διαιτητή τον Μανούχο (φωτο), ο οποίος ήταν 4ος στο αντίστοιχο παιχνίδι του περσινού πρωταθλήματος στη Λαμία που καταγράφηκε το προηγούμενο ρεκόρ (έληξε στο 100′) και είχε το ίδιο σκορ. Και στους δύο αγώνες η Λαμία ισοφάρισε στην εκπνοή…

Φέτος, άλλοι δύο αγώνες του έληξαν στο 97′ (ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρα) και είχαν γκολ στις καθυστερήσεις. Δύο έληξαν στο 96′ (ΟΦΗ, Λάρισα), έξι στο 95′ (Πανιώνιος, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Απόλλωνας, Άρης), τρεις στο 94′ (Ατρόμητος, Ξάνθη, Λεβαδειακός).