Λίγες ευκαιρίες

Ο Παναιτωλικός τον Γενάρη ενισχύθηκε αρκετά. Και με σκοπό να καλύψει τα κενά που υπήρχαν, αλλά και για να αντικατασταθεί ο Βιγιαφάνιες. Ωστόσο οι «νέοι» της ομάδας μέχρι στιγμής έχουν μικρό ρόλο στα αγωνιστικά πεπραγμένα των «κυανοκίτρινων». Κάτι που σίγουρα ίσως θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό. Από τους πέντε που ήρθαν, μόνο ο Μουνιός έχει πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής, κυρίως όμως σε μία θέση που δεν είναι η «καλή» του, εκείνη του αριστερού εξτρέμ. Ο Αργεντινός είναι περισσότερο περιφερειακός φορ. Συνολικά ως τώρα έχει παίξει σε τέσσερα ματς, δύο βασικός και άλλα τόσα ως αλλαγή, αν και ο συνολικός χρόνος συμμετοχής του είναι μόλις 195 λεπτά, δηλαδή λίγο παραπάνω από δύο ολόκληρους αγώνες.

Εκτός του Μουνιός, οι άλλοι τέσσερις «νέοι» για διαφορετικούς λόγους δεν έχουν καταφέρει ως τώρα να δείξουν τι μπορούν. Ο πορτιέρο Περέιρα έχει «πέσει» πάνω στον Κυριακίδη, ενώ ο Αλεξίεβιτς τραυματίστηκε και έμεινε πίσω. Έτσι ο νεαρός «μετρά» ως τώρα μόλις τρία ματς, εκ των οποίων το ένα βασικός και συνολικά 74 λεπτά συμμετοχής.

Οι Φερέιρα και Κλέσιο δείχνουν να…. ανήκουν σε άλλη κατηγορία. Αμφότεροι ναι μεν έχουν μπει σε τέσσερα παιχνίδια, αλλά ως επί το πλείστον καλούνται να βοηθήσουν όταν η ομάδα είναι πίσω στο σκορ και για λίγα λεπτά. Κάτι που σίγουρα δεν τους επιτρέπει και να πάρουν ρυθμό, αλλά και να έχουν «ηρεμία» στο παιχνίδι τους (σ.σ. όταν «κυνηγάς» στο σκορ, πάντα υπάρχει μία «αναρχία» στον τρόπο που αγωνίζεσαι, καθώς γίνεσαι πιο επιθετικός και ίσως ανορθόδοξος).

Ο Αργεντίνος έχει παίξει μόνο ως αλλαγή και συνολικά 95 λεπτά. Ντεμπούτο έκανε κόντρα στον Λεβαδειακό τη στιγμή που ο Παναιτωλικός κέρδιζε με 1-0, αλλά σε Χανιά, με Ξάνθη και στα Γιάννινα μπήκε με τα «καναρίνια» πίσω στο σκορ.

Κάτι ανάλογο ως έναν βαθμό έχει συμβεί και με τον Κλέσιο. Ο νεαρός ξεκίνησε βασικός στο ντεμπούτο του στη Νέα Σμύρνη – αντικαταστάθηκε με τον Παναιτωλικό πίσω στο σκορ με ένα γκολ – ενώ πέρασε σαν αλλαγή κόντρα σε Πλατανιά, Ξάνθη, ΠΑΣ όταν η ομάδα έχανε. Συνολικά έχει παίξει 118 λεπτά.

Έτσι λοιπόν και οι πέντε «νέοι» του Παναιτωλικού έχουν μαζί ως τώρα μόνο 482 λεπτά συμμετοχής και μόλις τέσσερα ματς ως βασικοί.