Το σπάνιο “μηδέν”

Πότε ήταν ο τελευταίος αγώνας που ο Παναιτωλικός κράτησε το “μηδέν” στην άμυνα; Στις 22 Απριλίου, όταν νίκησε 1-0 τη Λαμία στο Αγρίνιο. Από τότε πέρασαν έξι μήνες και δέκα αγώνες, μέχρι να το επαναλάβει στο χθεσινό 0-2 στα Γιάννενα. Αν ψάξουμε πότε έκανε κάτι ανάλογο εκτός έδρας, θα πάμε πίσω στις 3 Φεβρουαρίου 2018, στο 0-0 της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό. Το προηγούμενο απαραβίαστο της εστίας συνδυασμένο με “διπλό” ήταν στο ντεμπούτο του Δέλλα, όταν ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 στο Περιστέρι τον Ατρόμητο, στις 14 Ιανουαρίου 2018. Άλλωστε από τότε είχε να κερδίσει μακριά από το Αγρίνιο.

Παρά το γεγονός ότι απουσίασε για πρώτη φορά φέτος ο Ενέα Μιχάι, το δίδυμο Άργκους – Μαλής (δοκιμάστηκε πρώτη φορά), όσο και το Μαλής – Χαντάκιας (για 24 λεπτά) μετά τον τραυματισμό και την αντικατάσταση του Βραζιλιάνου, τα πήγαν περίφημα. Να προσθέσουμε εδώ και την πολύ καλή απόδοση των ακραίων Μαρινάκη – Ρότσα, αλλά και την πολύ καλή δουλειά που έγινε στη μεσαία γραμμή. Έτσι ο Κυριακίδης είχε ελάχιστες… υποχρεώσεις. Η μόνη καθαρή ευκαιρία του ΠΑΣ ήταν στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ο διαιτητής δεν είδε το χέρι του Κριζμάν και απειλήθηκε η κυανοκίτρινη εστία.