To report του ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός 2-0

Με τέτοια απόδοση ο Παναιτωλικός δεν θα μπορούσε να πάρει τίποτα στα Γιάννενα! Ο ΠΑΣ ήταν πολύ καλύτερος και εύκολα επικράτησε με 2-0… Διαβάστε το «λεπτό προς λεπτό» του ματς!

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1′ Στη σέντρα τα «καναρίνια».

Ο Γιάννης Ματζουράκης προτίμησε να ξεκινήσει τον νεαρό Βασιλούδη,στο πλευρό του Μάρκος Πάουλο στον άξονα.

Η ενδεκάδα των «κυανοκίτρινων» είναι ο Κυριακίδης κάτω από τα γκολπόστ, ο Κέβιν αριστερά, ο Μύγας δεξιά, οι Κούσας, Μάκος στα στόπερ, οι Μάρκος Πάουλο, Βασιλούδης μπροστά τους, ο Κάπελ αριστερά, ο Μουνιός δεξιά και ο Μαρκόφσκι στη κορυφή της επίθεσης.

5′ Σουτ του Ακόστα, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΣ με διάταξη 3-5-2 ξεκίνησε με τους Περιστερίδη, Τζημόπουλο, Μιχαήλ, Σκόνδρα, Στρούνα, Ναδάλες, Λίλα, Τσουκαλά, Αλόστα, Ίλιτς και Μανιά.

9′ Μακρινό σουτ του Μύγα, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

10′ Ο Μανιάς από κοντά έκανε τη προβολή από πολύ καλή θέση μετά από παράλληλη του Ίλιτς από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ματζουράκης βάζει τις φωνές στους παίκτες του άξονα, καθώς ο ΠΑΣ έχει μπει καλύτερα.

11′ Ο Κυριακίδης είπε «stop» στον Ακόστα, στο μεταξύ τους τετ α τετ.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονται τα κενά που υπάρχουν στην άμυνα και κυρίως στον άξονα.
Ο πορτιέρο του Παναιτωλικού χτύπησε, καθώς συγκρούστηκε με τον Ισπανό, που του έδωσε το χέρι του μόλις σηκώθηκε.

15′ Σουτ του Κάπελ μέσα από τη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή σκέψη από τον νεαρό, που θέλησε να αιφνιδιάσει.

Το πρόβλημα εντοπίζεται πως ο ΠΑΣ βγάζει παίκτες στη πλάτη των χαφ. Στο πρώτο ημίχρονο χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή, καθώς ο Κυριακίδης έχει «κόντρα» τον ήλιο.

17′ Σουτ του Βασιλούδη έξω από τη περιοχή, μπλόκαρε ο Περιστερίδης. Καλή στιγμή για τον νεαρό.

20′ Σουτ του Ουάρντα από πολύ μακρυά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 20λεπτο η κατοχή είναι 62%-38% υπέρ του ΠΑΣ.

26′ Νέα επέμβαση του Κυριακίδη, σε κοντινό σουτ του Ίλιτς.

Ο Ίλιτς έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Πατά περιοχή και κάνει αυτός τη τελική ή «στρώνει» παιχνίδι.

32’Κίτρινη στον Κέβιν.

35′ Καλό σουτ του Κάπελ, ο Περιστερίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έχει πέσει.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Μετά το πρώτο 20λεπτο όπου ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και απείλησε, ο Παναιτωλικός «ανέβασε» ρυθμούς, ζήτησε το γκολ, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει στο 0-0.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

Συμπληρώσαμε το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ να έχει τη μπάλα στα πόδια του, αλλά να μην βρίσκει διαδρόμους για τη περιοχή του Κυριακίδη.

Συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει υπάρξει κάποια ουσιαστική εκατέρωθεν ευκαιρία.

60′ Κίτρινη στον Κάπελ.

Φτάσαμε στο 65′, ο Παναιτωλικός με πολύ σωστή αμυντική λειτουργεία δεν δέχεται φάσεις, όμως ταυτόχρονα δεν έχει απειλήσει. Οι κούρσες του Ναδάλες από τα δεξιά δείχνουν…. ανησυχητικές, όμως ο Μουνιός γυρίζει σωστά και καλύπτει.

66′ Κίτρινη στον Μάρκος Πάουλο.

67′ Εξαιρετική επέμβαση του Κυριακίδη σε κοντινή κεφαλιά του Μανιά, στη καλύτερη φάση του ματς.

68′ Ο Κυριακίδης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Κυριακίδη.

Ανεξήγητα ο Παναιτωλικός δείχνει να «κάθεται».

68′ Ο Τζημόπουλος αστόχησε εξ’ επαφής.

Στα τελευταία δύο λεπτά φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.

1-0.73′ Ο Λίλα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ίλιτς.

Η ομάδα δείχνει χωρίς λόγο στα τελευταία λεπτά να έχει χάσει την ηρεμία της.

76′ Κίτρινη στον Μύγα.

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Παναιτωλικός είναι… απών από το γήπεδο.

77′ Εξαιρετική επέμβαση του Κυριακίδη σε κοντινή κεφαλιά του Τζημόπουλο. Ο οποίος μαζί με Μανιά και Σκόνδρα του έδωσαν το χέρι. Ο πορτιέρο του Παναιτωλικού κρατά όρθια την ομάδα.

80′ Οι Χαντάκιας, Ομάρ Φερέιρα στη θέση των Μάρκος Πάουλο και Βασιλούδη.

Ο Μάκος πέρασε στα χαφ, ο Χαντάκιας στόπερ και ο Φερέιρα επίσης στον άξονα, που άλλαξε ενόψει του τελευταίου δεκάλεπτου.

82′ Ο Γιάκος στη θέση του Μανιά.

Ετοιμάζεται και ο Κλέσιο.

86′ Κίτρινη στον Μιχαήλ.

87′ Ο Κλέσιο στη θέση του Κέβιν.

Πλέον ο Παναιτωλικός παίζει με 3-4-3.

90′ Ο Ηλιάδης στη θέση του Ίλιτς.

90’+2’2-0. Ο Ηλιάδης βγήκε στη πλάτη της άμυνας και με κοντινή κεφαλιά «νίκησε» τον Κυριακίδη που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΜΙΚΡΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

-«Μάχιμοι» ξανά για τον Γιάννη Ματζουράκη αφού εξέτισαν την ποινή τους οι Γιώργος Μύγας και Φαμπιάν Μουνιός.

-H 18άδα του Παναιτωλικού αποτελείται από τους: Κέβιν, Κόρσιενς, Κούσας, Ρουσκουσέδα, Μουνιός, Κλέσιο, Κάπελ, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Φερέιρα, Ρουμπουλάκου, Μύγας, Χαντάκιας, Ουάρντα, Βασιλούδης, Κυριακίδης, Κριστιάνο.

-Η παράδοση είναι κόντρα στον Παναιτωλικό αφού έχει να φύγει νικητής από τα Γιάννενα από το μακρινό 1997!

-Οι καιρικές συνθήκες των τελευταίων ημερών… βάρυναν τον αγωνιστικό χώρο των Ζωσιμάδων.

-Το περσινό ματς των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο είχε λήξει ισόπαλο.

-Τα «καναρίνια» με 31 βαθμούς είναι στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ με 28 βαθμούς ο «Άγιαξ» στην 11η!