Nέα νίκη για τον Ιδομενέα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Εμπεσού, η οποία επικράτησ εμε 4-1 της Κανδήλας στον Εμπεσο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καταιγισμό ευκαιριών, μέχρι οι γηπεδούχοι να καταφέρουν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενουμένων, ενώ το δεύτερο ημίχρονο ήταν χαλαρό.

Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι ήθελαν να δείξουν στους αντιπάλους τους θέλουν τη νίκη και ξεκίνησαν τις επιθέσεις. Στο 1ο λεπτό από αριστερά ο Δημήτρης Λαγοπάτης έκανε ένα σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Γιαννειού. Στο 2ο λεπτό ο Μπιτσικώκος πάσαρε στον Τύμπα αυτός έκανε σέντρα σουτ και η μπάλα πέρασε σύριζα στη γραμμή του τέρματος χωρίς να μπορέσει κάποιος να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 12ο λεπτό ο Τύμπας ήταν ο δημιουργός καθώς έκανε τη σέντρα, ο Καρακασίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 15ο λεπτό ο Δημήτρης Λαγοπάτης έκανε τη σέντρα ο Τύμπας έκανε την προβολή αλλά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Από το 18ο λεπτό μέχρι και το 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει στην άμυνά τους, τους φιλοξενούμενους και συνεχώς προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα χωρίς να τα καταφέρουν.

Στο 26ο λεπτό ο Τύμπας έφυγε μόνος του στην επίθεση μπήκε μέσα στην περιοχή ο Γιαννειός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Παππάς καταλόγισε την εσχάτη των ποινών χωρίς όμως να αποβάλει το Γιαννειό, όπως θα έπρεπε να είχε πράξει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κυτούγιας, αλλά ο Γιαννειός απέκρουσε το πέναλτι και έσωσε την ομάδα του. Στην αμέσως επόμενη φάση ξανά ο Κυτούγιας βρέθηκε έξω από την περιοχή επεχείρησε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε και πάλι ο Γιαννειός. Στο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Ιδομενέα, εκτέλεση του Τύμπα κεφαλιά του Καρακασίδη και η μπάλα καταλήγει στο δεξί «γάμα» του Γιαννειού. Οι επιθέσεις συνεχίζονταν από τους γηπεδούχους και στο 33ο λεπτό ο Ρεγκούτας έκανε το γέμισμα αλλά ο Καρακασίδης δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, μπροστά από την εστία του Γιαννειού. Στο 37ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ομάδα του Ιδομενέα με απευθείας εκτέλεση φαουλ από το Δημήτρη Λαγοπάτη.

Στο Αμέσως επόμενο λεπτό ο Φάνης Λαγοπάτης κυνήγησε μια φάση η οποία ήταν χαμένη, σταμάτησε με τάκλιν μέσα στην περιοχή τη μπάλα η οποία κατευθύνονταν άουτ πλάσαρε το Γιαννειό και έκανε το 2-0. Το ημίχρονο έκλεισε με μια φάση στο 41ο λεπτό, μια σέντρα του Δημήτρη Λαγοπάτη ξανά με αποδέκτη τον Καρακασίδη και την κεφαλιά του τελευταίου να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ξανά οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άρχισαν ξανά να απειλούν. Στο 50ο λεπτό ο Κώστας Τρυφέρης έκανε τη σέντρα η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφτασε στον Τύμπα, αυτός έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 3-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα αυτό που θα τους έδινε τη νίκη, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου και συνέχισαν να επισκέπτονται την αντίπαλη άμυνα και πιο συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ο Κώστας Τρυφέρης έκανε τη σέντρα ο Καρακασίδης την κεφαλιά ξανά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 63ο λεπτό ο Κώστας Τρυφέρης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ αρκετά μακριά από τη μεγάλη περιοχή, εκτέλεσε ο Οικονόμου και ο Βασιλόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 73ο λεπτό ο Τύμπας έκανε μια επέλαση από δεξιά πέρασε και τον τερματοφύλακα, άνοιξε όμως τη μπάλα και όταν σούταρε ο Σιδεράς είχε προλάβει να καλύψει το χώρο και έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Στο 76ο λεπτό ο Τρυφέρης συνδυάστηκε με το Μπιτσικώκο και αυτός πέρασε τη μπάλα στον Κυτούγια ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε μια φάση όπου η άμυνα των γηπεδούχων ήταν χαλαρή, ο Πλατής έκανε ένα σουτ ο Βασιλόπουλος προσπάθησε να πιάσει τη μπάλα αυτή όμως πέρασε, ο Ζήμος που είχε περάσει αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησε να σώσει αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και το σκορ έγινε 3-1. Στο 85ο λεπτό έκλεισε το σκορ του αγώνα μετά από σέντρα του Φάνη Τρυφέρη και κεφαλιά του Ζώη 4-1.
Πολύ καλή η διαιτησία των Παππά, Χουλιάρα και Κελεπούρη.

Δεύτερη νίκη το 2016, για τον Ιδομενέα Εμπεσού, και με ευρύ σκορ ξανά. Οι προσθήκες των Βασιλόπουλου και Μπιτσικώκου, δίνουν άλλη δυναμική στην ομάδα και άμεσες λύσεις για τις αποχωρήσεις που έγιναν. Επίσης αναμένεται και η προσθήκη του Δημήτρη Κυτούγια μια ακόμη ποιοτική λύση που θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο την ομάδα του Εμπεσού.

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΕΜΠΕΣΟΥ: Βασιλόπουλος, Τρυφέρης Φ., Ζώης, Λαγοπάτης Δ. (60’ Πλάτανος). Ρεγκούτας, Κυτούγιας, Τύμπας, Λαγοπάτης Φ. (67’ Ζήμος), Καρακασίδης, Τρυφέρης Κ., Μπιτσικώκος (76’ Τσοχαντάρης).

Α.Ο. ΚΑΝΔΗΛΑΣ: Γιαννειός, Καραμίδας, Λυγκώνης Δ., Γιαννειός, Σιδεράς, Λυγκώνης Β., Οικονόμου, Βασιλάκης, Πλατής, Πανταζής, Mecoli