Tης αμύνης τα παιδιά, για καλά Χριστούγεννα!

Σε ένα απόγευμα που επιθετικά κινήθηκε σε… ρηχά νερά και την μία εξαιρετική ευκαιρία (Πάουλο στο 88′) δεν την έκανε γκολ, ο Παναιτωλικός πήρε σχεδόν άριστα αμυντικά (δεν έφαγε γκολ μετά από 8 αγωνιστικές), είχε έναν Κυριακίδη σε σπουδαία μέρα όταν χρειάστηκε στο πλασέ του Τόνσο, είχε τους Μιχάι-Ροντρίγκες να… βρίσκονται και χωρίς να παίξει καλά πήρε ένα πολύτιμο βαθμό ψυχολογίας με το 0-0 κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να βρει από νωρίς ένα γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Αν και δεν έλειπαν τα αμυντικά λάθη των «καναρινιών», οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν σοβαρές ευκαιρίες να απειλήσουν με εξαίρεση μία. Αυτή του 22′ όταν με κοντινή προβολή ο Ιγκλέσιας ήταν έτοιμος να πανηγυρίζει αλλά ως… από μηχανής θεός, ο Μπεχαράνο πάνω στην γραμμή κράτησε το μηδέν για την εστία του Κυριακίδη.

Από την άλλη πλευρά, ο Αθανασιάδης ήταν μάλλον προνομιακός θεατής. Ένα δυνατό σουτ-άουτ του Μάρκος Πάουλο κι ένα εύκολο απευθείας φάουλ του Μπεχαράνο ήταν ό,τι έχει να θυμάται ο Παναιτωλικός από το πρώτο μέρος. Αν κι ο Χάβος επέλεξε να παίξει με δύο φουνταριστούς, ούτε ο Μοράρ, ούτε ο Μαρκόφσκι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους αφού ελάχιστες φορές πήραν τη μπάλα στα πόδια τους. Και κάπως έτσι, χωρίς κάτι ιδιαίτερο το 0-0… σφράγισε τις προσπάθειες όλων στο πρώτο μέρος.

Στο ίδιο έργο θεατές…

Με την έναρξη της επανάληψης, ο τεχνικός του Τίτορμου έχοντας δει ότι το 4-4-2 του πρώτου μέρους δεν βγήκε, όσο αφορά το επιθετικό κομμάτι, κράτησε στον πάγκο τον Μαρκόφσκι βάζοντας στη θέση του για περισσότερη ταχύτητα τον Κλέσιο. Το μοτίβο όμως το ίδιο.

Ο Αστέρας την μπάλα στα πόδια του και ο Παναιτωλικός συνεχώς προσπαθούσε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Κυριακίδη για να κρατήσει το μηδέν. Κι όταν δεν το πετύχαινε η άμυνα, το έκανε ο ίδιος ο κίπερ των Αγρινιωτών, που στο 58′ έκανε μια συγκλονιστική επέμβαση με τα πόδια στο πλασέ του Τόνσο που βρέθηκε μόνος και… φάτσα με το 1-0!

Ξανά κόκκινη ο Μπεχαράνο

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναιτωλικός έκλεινε την άμυνα του κι… έπαιζε με τον χρόνο. Ήταν φανερό ότι το ζητούμενο ήταν ο ένας πολύτιμος πόντος, αφού επιθετικά οι «κυανοκίτρινοι» κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Οι Αγρινιώτες αμύνονταν με κάθε τρόπο και το έργο έγινε πιο δύσκολο στα τελευταία λεπτά, αφού στο 85′ ο Μπεχαράνο είδε για άλλη μια φορά κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) κι ο Παναιτωλικός έπαιξε το τελευταίο δεκάλεπτο (5 λεπτά καθυστερήσεις) με παίκτη λιγότερο.

Μάλιστα σε αυτό το διάστημα έκανε και την μεγαλύτερη και κλασσικότερη ευκαιρία να πάρει την νίκη, όταν σε μια από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις ο Μάρκος Πάουλο δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Αθανασιάδη. Όπως κι αν έχει οι «κυανοκίτρινοι» άντεξαν ως το τέλος κι έφυγαν από την Τρίπολη με ένα πολύτιμο βαθμό ψυχολογίας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Ιγκορ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο (87′ Τσιλιανίδης), Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Ισνάλδο (70′ Μαντίγκα), Τόνσο, Μανιάς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας, Μιχάι, Ροντρίγκες, Ρότσα (64′ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ (85′ Μαρινάκης), Ρόσα, Μοράρ, Μαρκόφσκι (46′ Κλέσιο).