Αποβολές και ανατροπές!

Παναιτωλικός και Ξάνθη έχουν αναμετρηθεί στο Αγρίνιο τέσσερις φορές σε επίπεδο Super League. Ο Παναιτωλικός κυριαρχεί σ’ αυτές, μιας και έχει τρεις νίκες. Η Ξάνθη μόνο μια φορά έφυγε αήττητη, αλλά δεν έχει κερδίσει ποτέ.

Τα παιχνίδια των δύο ομάδων έχουν ή αποβολές ή ανατροπές! Στην πρώτη τους συνάντηση την περίοδο 2011-2012 ο Παναιτωλικός με γκολ του Μητρόπουλου (35’) και του Ρότσα με πέναλτι (66’) νίκησε 2-0, με την Ξάνθη να τελειώνει το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Εντιμάρ.

Την περίοδο 2013-2014 ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 με γκολ του Μαρτίνες (44’) και η Ξάνθη έχασε με αποβολή από το 5ο λεπτό τον Κάλβο.

Στις επόμενες δύο αναμετρήσεις είχαμε… ανατροπές. Την περίοδο 2014-2015 ο Παναιτωλικός νίκησε με 5-2. Ωστόσο η Ξάνθη ήταν εκείνη που προηγήθηκε με γκολ του Λισγάρα στο 4’. Ο Βιγιαφάνιες με δύο γκολ στο 21’ και στο 45’ έκανε την πρώτη ανατροπή. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε ο Λουσέρο. Στο β’ ημίχρονο ο Παναιτωλικός πέτυχε τρία γκολ, με τον Ετζενγκέλε (53’), τον Μαρτίνες (60’) και τον Κάπελ (69’).

Το περσινό ματς ήταν το μοναδικό που δεν νίκησε ο Παναιτωλικός. Η Ξάνθη προηγήθηκε 0-2 με γκολ του Καπετάνου (34’) και του Παπαστεριανού (63’). ΟΙ Αγρινιώτες ανέτρεψαν τη σε βάρος τους κατάσταση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με γκολ του Ουάρντα στο 69’ και στο 81’.