Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός (4-0, live)

Καλησπέρα σας,
μαζί θα παρακολουθήσουμε σε live χρόνο το ματς του Παναιτωλικού στην Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε ορισμένες αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ατρόμητο, καθώς αποθεραπεύτηκε ο Τσοκάνης, ενώ απών λόγω καρτών είναι ο Ρόσα. Παράλληλα αναμένεται να παρατάξει την ομάδα σε διάταξη 4-1-4-1. Ο Κυριακίδης θα είναι κάτω από τα γκολπόστ, ο Τσοκάνης στο αριστερό άκρο της άμυνας, οι Κούσας, Χαντάκιας στα στόπερ, ο Μύγας δεξί μπακ, ο Μάκος μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς, ο Ρότσα αριστερό χαφ, ο Κλέσιο δεξί και οι Λόπες, Μάρκος Πάουλο πίσω από τον Μαρκόβσκι.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους θα έχουν ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με εκείνη που ξεκίνησε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, όπου και κέρδισαν 4-0. Αυτή αποτελείται από τους Ο. Βλαχοδήμο, Μολέντο, Κουτρουμπή, Κουλιμπαλί, Ρέις, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδη και Μπεργκ.

Ολα είναι έτοιμα για την έναρξη του ματς.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Συμπληρώσαμε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.

6΄Σουτ του Βιγιαφάνιες μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή μπάλας, όμως δεν απειλούν.

12’Μετά από λάθη στην άμυνα του Παναιτωλικού, ο Μπεργκ παραλίγο να γίνει απειλητικός.

Πέρασε το πρώτο τέταρτο του ματς.

17′ Μοναδική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τσοκάνης έβγαλε ωραία πάσα στον Λόπες που με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Υπάρχει ένταση μεταξύ των παικτών για την μη τήρηση του fair play αλλά δεν δόθηκε συνέχεια, καθώς η «φωτιά» σταμάτησε πριν επεκταθεί.

Συμπληρώσαμε το 30′ και η ομάδα λειτουργεί καλά.

34′ Σουτ του Κλέσιο που όμως ήταν αδύναμο και ο Οδ. Βλαχοδήμος μπλόκαρε εύκολα.

Ο Ρέις δέχθηκε την μπάλα στο κεφάλι και δείχνει να ζαλίζεται.

37′ Ο Κουρμπέλης στην θέση του Ρέις.

Η κατοχή είναι 61%-39% υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι Ρότσα, Κλέσιο έχουν αλλάξει πλευρές.

45’+1′ Κεφαλιά του Μπεργκ, η μπάλα πέρασέ άουτ. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο.

45’+2′ Γυριστή κεφαλιά του Μπεργκ, δεν ανησύχησε ο Κυριακίδης.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ο Π. Βλαχοδήμος στην θέση του Κλωναρίδη. Ο Παναθηναϊκός έκανε και την δεύτερη αλλαγή του.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Λόπες δείχνει να είναι ένα «κλικ» πιο ψηλά από τον Μάρκος Πάουλο και έτσι το σύστημα μοιάζει με 4-2-3-1.

48′ Σουτ του Π. Βλαχοδήμου, έδιωξε ο Κυριακίδης.

Οι γηπεδούχοι πιέζουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

54′ Ο Κυριακίδης είπε «όχι» στον Βιγιαφάνιες που έκανε την προβολή.

59′ Νέα επέμβαση του Κυριακίδη απέναντι από τον Μπεργκ.

Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι έχει ρυθμό, κάτι που δεν συμφέρει τον Παναιτωλικό.

60′ Κίτρινη στον Κυριακίδη.

Υπάρχει μικρή διακοπή, καθώς σε μία διεκδίκηση της μπάλας ο Μολέντο χτύπησε τον Χαντάκια που αιμορραγεί.

Ο νεαρός στόπερ αποχώρησε με φορείο και ετοιμάζεται ο Κουτρομάνος.

66′ Ο Κουτρομάνος στην θέση του Χαντάκια και ο Μάκος πέρασε στα στόπερ στο πλευρό του Κούσα.

67′. 1-0. Ο Μπεργκ από κοντά, πήρε το «ριμπάουντ» μετά από κεφαλιά του Βιγιαφάνιες που απέκρουσε ο Κυριακίδης. Ομως ο Αργεντινός ίσως ήταν σε θέση οφ σάιντ.

69′ Ο Οδ. Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση προ του Λόπες, που προσπάθησε να του «τσιμπήσει» την μπάλα.

72′ Ο Μουνιός στη θέση του Κλέσιο.

78′ Ο Λουντ στην θέση του Εμποκού.

2-0. 80′ Ο Μπεργκ με «λόμπα» αφού νωρίτερα η μπάλα κόντραρε.

Η αποχώρηση του Χαντάκια, το γκολ οφ σάιντ – όπως φαίνεται – που ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και ο ρυθμός που χωρίς να ευνοεί τον Παναιτωλικό είχε το δεύτερο μισό, οδήγησαν σε ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο.

3-0. 89′. Ο Λουντ από κοντά πλάσαρε εύστοχα μετά από ασίστ του Βιγιαφάνιες.

4-0. 90′-2′ Ο Μπεργκ με κεφαλιά.