Παναιτωλικός-Ηρακλής (2-0, Live)

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε σε live χρόνο την αναμέτρηση με τον Ηρακλή.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

4′ Σουτ του Μύγα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Ο Γιάννης Ματζουράκης παρέταξε σχήμα 4-2-3-1 και εμπιστεύτηκε εκ νέου τον Χαντάκια στα στόπερ, ως παρτενέρ του Κούσα. Πιο συγκεκριμένα ξεκίνησε ο Κυριακίδης κάτω από τα γκολπόστ οι Κούσας, Χαντάκιας στα στόπερ, ο Τσοκάνης αριστερό μπακ, ο Μύγας δεξιό, οι Μάρκος Πάουλο, Μάκος στον άξοναμ, οι Ουάρντα, Κλέσιο στα άκρα, ο Φερέιρα δεκάρι και ο Τομανέ στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο είναι οι Κριστιάνο Περέιρα, Κουτρομάνος, Φάρλεϊ, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Λεντέσμα, Καμαβουάκα.

Ο Παναιτωλικός πιέζει στα πρώτα λεπτά και έχει τον έλεγχο.

Ο Ηρακλής έχει ξεκινήσει με τριάδα στην άμυνα (3-5-2). Ο Χουάντερσον είναι ο πορτιέρο, οι Στάμου, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι στα στόπερ, ο Κυριακίδης δεξί μπακ-χαφ, ο Σαραμαντάς αριστερό μπακ-χαφ, οι Ιντζόγλου, Κούρος στον άξονα, ο Μοντέιρο «δεκάρι» και οι Περόνε, Πασάς στην επίθεση.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή.

13′ Ο Μοντέιρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σχετικά εύκολα την μπάλα.

Τα «καναρίνια» έχουν τον έλεγχο, φτάνουν με ευκολία έξω από την περιοχή του Χουάντερσον, όμως οι περισσότερες σέντρες τους δεν είναι εύστοχες.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
1-0. 19′ Η μπάλα «στρώθηκε» στον Κλέσιο, που μπήκε μέσα στην περιοχή του Χουάντερσον και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του.

20′ Κίτρινη στον Περόνε.

Ο Περόνε πάτησε τον πεσμένο Μύγα μετά από μία διεκδίκησή τους, θα μπορούσε να αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη.

Η κατοχή είναι 62%-38% υπέρ του Παναιτωλικού.

30′ Σέντρα του Κλέσιο, ο Ουάρντα δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

35′ Κεφαλιά του Κούσα, η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον. Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς.

45′ Ο Περόνε έβγαλε τετ α τετ τον Πασά, ο Κυριακίδης έσωσε.

45′ Κεφαλιά του Περόνε η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

Η ομάδα «έκατσε» για ένα λεπτό και ο Ηρακλής απείλησε με ισοφάριση. Αδικαιολόγητα.

45’+2′ Κίτρινη ο Μύγας.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλός για 45 λεπτά, όμως στο τελευταίο του πρώτου ημιχρόνου ο Ηρακλής είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Η ομάδα κρατά μπάλα, αλλά πρέπει να «καθαρίσει« ματς.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ο Λεοζίνιο στην θέση του Πασά.

48′ Κίτρινη στον Στάμου.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό.

55′ Ο Μάρκος Πάουλο εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τοίχος.

59′ Ο Αγγελόπουλος στην θέση του Στάμου.

64′ Σουτ του Ουάρντα, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Παναιτωλικός ελέγχει το ματς, αλλά δεν το «καθαρίζει».

66′ Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Τομανέ.

67′ Ο Καμαβουάκα στη θέση του Φερέιρα.

Ο Μάρκος Πάουλο θα έχει πλέον περισσότερο… οργανωτικό ρόλο.

Οι τελικές είναι 13-5 υπέρ του Παναιτωλικού.

70′ Ο Μαρκόφσκι αστόχησε από πάρα πολύ καλή θέση.

Μπαίνουμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

76′ O Λεντέσμα στην θέση του Ουάρντα.

80′ Ο Λάμπρου στην θέση του Κούρου.

Ο ρυθμός έχει πέσει και πλέον ο Ηρακλής έχει την κατοχή της μπάλας (51%-49%)

83′ Ο Κυριακίδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ζιάμπαρη.

84′ Κίτρινη στον Λεντέσμα.

Ο Παναιτωλικός παίζει με την φωτιά.

85′ Ο Κλέσιο έκανε την κούρσα, έκανε την παράλληλη για τον Μαρκόφσκι που εξ’ επαφής έστρωσε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.

90’+2′ Νέο δοκάρι για τον Παναιτωλικό, με σουτ του Κλέσιο μέσα από την περιοχή. Ο Μοζαμβικανός σήμερα είναι εξαιρετικός.