Το report του Πλατανιάς-Παναιτωλικός 0-0

Διαβάστε στο «Αgrinio-sports» όλα όσα έγιναν στα Χανιά στην αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Πλατανιά.

Ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε τον Κλέσιο για αντικαταστάτη του Μύγα στο δεξιό άκρο της άμυνας και μπροστά του στο 4-2-3-1 θα είναι ο Τομανέ, που έπαιξε εκεί στην Τούμπα. Πιο αναλυτικά ο Κυριακίδης θα είναι κάτω από τα γκολπόστ, οι Ροντρίγκεζ, Κούσας τα στόπερ, οι Τσοκάνης, Κλέσιο αριστερός και δεξιός μπακ αντίστοιχα, οι Μάρκος Πάουλο, Μάκος στον άξονα, ο Φερέιρα οργανωτής, οι Ουάρντα, Τομανέ στα άκρα και ο Μαρκόφσκι στη κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν με τους Σωτηρίου, Αποστολόπουλο, Καρυπίδη, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινό, Μανούσο και Γιακουμάκη.

Ο Παναιτωλικός δεν έχει ποτέ κερδίσει στα Χανιά και θέλει να σπάσει φέτος ακόμη μία παράδοση.

Ολα είναι έτοιμα για την σέντρα.

Ο Κυριακίδης στην προθέρμανση χτύπησε στο δάχτυλο, αλλά τελικά θα παίξει.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Υπάρχει μία μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μενδρινού.

Ο Πλατανιάς δείχνει διάθεση να παίξει από τα δεξιά.

Συμπληρώσαμε το πρώτο 10λεπτο, με τον Πλατανιά να έχει την κατοχή μπάλας και να παίζει κυρίως από την δεξιά του πλευρά με Μανούσο, Αποστολόπουλο.

16′ Κίτρινη στον Κλέσιο.

Φτάσαμε στο 25′. χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Ο Πλατανιάς έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλεί.

29′ Κίτρινη στον Μουνάφο.

31′ Ο Μάκος παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, σε διώξιμό του σε παράλληλη σέντρα του Μανούσου.

32′ Κεφαλιά του Γιακουμάκη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Πλατανιάς απειλεί στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και αυτό δίνει την δυνατότητα στον Πλατανιά να είναι στο μισό του γηπέδου του Παναιτωλικού.

37′ Πλασέ του Μπανανά μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Τσοκάνης έχει ένα πρόβλημα τραυματισμού.

Ο μπακ του Παναιτωλικού δεν έχει κάτι σοβαρό.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναιτωλικός είναι στο 0-0 με τον Πλατανιά στα Χανιά. Εκτός του διαστήματος 30′-37′ όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν, στο υπόλοιπο διάστημα η ομάδα κρατά με ευκολία το «μηδέν» στην άμυνα.Ομως επιθεικά λόγω του ότι έχει «χάσει» το κέντρο και δεν κρατά μπάλα, δεν είναι απειλητική.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Στην σέντρα οι παίκτες του Παναιτωλικού.

50’O Ουάρντα έκανε την σέντρα, ο Τομανέ «τρύπωσε» στην άμυνα του Πλατανιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

57′ Γυριστό του Μανούσου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

58’Ο Λεντέσμα στην θέση του Φερέιρα.

59′ Απίστευη ευκαιρία του Ουάρντα, που μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Κλέσιο, πλάσαρε ψηλά άουτ. Οποτε «ανεβαίνει» ο Κλέσιο, δημιουργούνται ρήγματα στην άμυνα του Πλατανιά.

59′ Ο Κυριακίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Στανισάβλιεβιτς.

61′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

62′ Κίτρινη στον Ουάρντα.

H ομάδα είναι καλύτερη στο δεύτερο μισό.

65’Ο Στάθης στην θέση του Αποστολόπουλου και ο Ντίνας στην θέση του Μουνάφο.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έχει «ανάψει», ενώ πλέον ο Πλατανιάς είναι με πιο επιθετικό σχήμα, άρα θα υπάρχουν χώροι.

Οι γηπεδούχοι πιέζουν στα τελευταία λεπτά, αλλά υπάρχει εκατέρωθεν νευρικότητα.

75′ Ο Καμαβουάκα στην θέση του Μάκου. Ο Τογκολέζος θα κάνει το ντεμπούτο του με την φανέλα του Παναιτωλικού.

Ο Παναιτωλικός κάνει λάθη στη μεσαία γραμμή και δεν έχει «καθαρό μυαλό».

80’Κίτρινη στον Βάντερσον.

82′ Ο Γουνδουλάκης στην θέση του Στανισάβλιεβιτς.

84′ Κίτρινη ο Καμαβουάκα.

84′ Σουτ του Γουνδουλάκη, η μπάλα πέρασε άουτ.

87′ Ο Ρότσα στην θέση του Ουάρντα.

88′ Ο Λεντέσμα έβγαλε τον Μαρκόφσκι τετ α τετ, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Σωτηρίου. Μοναδική ευκαιρία για τα «καναρίνια» να σκοράρουν.

89′ Κίτρινη στον Γκνιάτιτς.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Παναιτωλικός είχε «προβληματάκια» στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως ανέβασε την απόδοσή του και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αν οι Ουάρντα και Μαρκόφσκι δεν αστοχούσαν από πλεονεκτική θέση, σε δύο μοναδικές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.