To report του Βέροια-Παναιτωλικός 0-1

Ο Παναιτωλικός πάτησε πάνω στο γκολ που πέτυχε νωρίς με τον Βιγιαφάνιες και γυρίζει στο Αγρίνιο με ένα πολύτιμο τρίποντο!

Οι φίλοι των γηπεδούχων αποδοκιμάζουν.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

90’+2′ Ο Βασιλούδης στη θέση του Μάρκος Πάουλο.

90’+1′ Κίτρινη στον Κόλα.
Οι καθυστερήσεις θα είναι τέσσερα λεπτά.

Ο Πάουλο έχει υποστεί κράμπα.

Ο Λευκορώσσος στα πρώτα λεπτά με τη «κυανοκίτρινη» φανέλα δείχνει έναν παίκτη με τρεξίματα, έχει ήδη «σπάσει» τη μπάλα μία φορά σωστά, αλλά είναι εμφανώς τρακαρισμένος.

83′ Ο Αλεξίεβιτς στη θέση του Ρουσκουσέδα.
Ο Αλεξίεβιτς είναι έτοιμος να κάνει ντεμπούτο.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας.

79′ Κοντινό πλασέ του Άρτσε, ο Μύγας έβαλε σωτήρια τη «κόντρα» και η μπάλα βγήκε κόρνερ. Ο νεαρός μπακ «διόρθωσε» το δικό του λάθος, καθώς από δική του κακή απομάκρυνση η μπάλα «στρώθηκε» στον Μεξικανό.

76′ Σουτ του Άρτσε, ο Κυριακίδης έδιωξε με γροθιές. Αυτή ήταν η πρώτη τελική της Βέροιας στο δεύτερο ημίχρονο.

74′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

71′ Σουτ του Ουάρντα, ο Καντιμοίρης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

69΄Ο Κόλα στη θέση του Μαγιέφσκι. Η Βέροια θα παίξει 4-4-2, ενώ οι φίλοι της… διαμαρτυρήθηκαν για την αλλαγή στον πάγκο της ομάδας.

69΄Ο Ουάρντα στη θέση του Κάπελ.

Η προσπάθεια του Κάπελ ήταν η πρώτη τελική του ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βέροια έχει τη κατοχή μπάλας, αλλά ακόμη δεν έχει απειλήσει.

64′ Αδύναμο πλασέ του Κάπελ από καλή θέση, μπλόκαρε ο Καντιμοίρης. Ο Ολλανδός δεν έκανε καλό «τελείωμα».

64’Κίτρινη στον Μπατιόν.

60′ Ο Νέτο στη θέση του Γεωργιάδη.

Μπήκαμε στο 60′ και το σκηνικό είναι γνώριμο. Ο Παναιτωλικός έχει δώσει χώρο, η Βέροια κρατά τη μπάλα, αλλά δεν απειλεί. Ωστόσο τα «καναρίνια» δεν κρατούν μπάλα και αυτό είναι επικίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής ο Παπάζογλου δείχνει να παίζει περισσότερο ως τρίτος στόπερ και λιγότερο ως ανασταλτικός μέσος.

Είμαστε στο 53′, χωρίς κάτι ουσιαστικό.

Ο Παναιτωλικός καλείται να εκμεταλλευτεί τα κενά που αφήνει η Βέροια, καθώς πιέζει ψηλά.

Οι γηπεδούχοι δείχνουν διατεθειμένοι να πιέσουν.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
46′ Στη σέντρα οι παίκτες του Παναιτωλικού.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΒΕΡΟΙΑ. Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ 0-1 ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ 35′ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΗΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΕΖΟΥΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΝΑ… ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΜΠΑΛΑ.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Πολύ καλό παιχνίδι από τον Παπάζογλου που κόβει τα πάντα.

-Ο Μαντζουράκης φωνάζει στους παίκτες του για τα εύκολα λάθη.

43′ Λάθος κοντρόλ του Κάπελ και ξανά η μπάλα στην Βέροια.

-Ο Παναιτωλικός δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα. Οι παίκτες του την… πουλάνε εύκολα και δίνουν δικαίωμα στην Βέροια να βάζει την μπάλα στην περιοχή του Κυριακίδη.

35′ Σουτ του Βιγιαφάνιες, δεν ανησυχεί τον Καντιμοίρη.

34΄Άλλη μια κάρτα για παίκτη τουν Παναιτωλικού. Ο Ρουσκουσέδα αυτή την φορά.

31΄Κίτρινη ο Μύγας.

-Ο Νέτο έχει σηκωθεί από την Βέροια και δεν αποκλείεται να μπει στο γήπεδο, πριν το ημίχρονο.

23′ Φάουλ σε καλή θέση για την Βέροια διώχνει ο Κυριακίδης, στην συνέχεια ο Όστοϊτς κάνει το δυνατό σουτ και με τα πόδια ο κίπερ του Παναιτωλικού διώχνει σωτήρια.

20′ Το γκολ έδωσε… φτερά στον Παναιτωλικό που… πατάει καλύτερα στο γήπεδο.

-Από την σέντρα του Ρουσκουσέδα και το… λάθος διώξιμο-ασίστ του Γιαννούλη, η μπάλα έφτασε στα πόδια του «Βίγια» που πλάσαρε σωστά και σκόραρε!

12΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 0-1 ο Παναιτωλικός με τον Βιγιαφάνιες!

9′ Κίτρινη στον Βιγιαφάνιες για το σκληρό μαρκάρισμα στον Μαλόν.

7΄Χωρίς φάση ακόμη το ματς, με την Βέροια να έχει καλύτερη κυκλοφορία μπάλας.

2′ Στην αντεπίθεση ο Παναιτωλικός, λάθος γύρισμα του Μαρκόφσκι και… καμία φάση.

1΄Σέντρα στο ματς για την Βέροια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βέροια (Νίκος Καραμπιμπέρης):  Καντιμοίρης, Μαραγκός, Γιαννούλης, Όστοϊτς, Μαλόν, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγέφσκι, Ναζλίδης, Γεωργιάδης, Κάικουτ
Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ρουσκουγιέδα, Βιγιαφάνες, Κάπελ, Μαρκόφσκι

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΡΟΙΑ

-Η απουσία του Ουάρντα από το βασικό σχήμα συνιστά μίνι έκπληξη.

-Για πρώτη φορά στην αποστολή βρέθηκαν και τα δύο νέα αποκτήματα. Ο Πορτογάλος κίπερ Κριστιάνο και ο Λευκορώσος μέσος Αλεξίεβιτς. Οι δύο παίκτες είναι στον πάγκο μαζί με τους Χαντάκια, Ουαρντά, Ρουμπουλάκου, Βασιλείου, Βασιλούδης

-Ο Παναιτωλικός έχει 20 βαθμούς και η Βέροια βρίσκεται ένα βαθμό πίσω του με 19.

-To σκορ του πρώτου αγώνα ήταν 1-1. Το γκολ της ισοφάρισης για τον Παναιτωλικό είχε πετύχει ο Ρομέρο, που πριν μερικές μέρες έλυσε το συμβόλαιο του με την ομάδα.

-Στον πάγκο της Βέροιας θα καθίσει ο υπηρεσιακός Νίκος Καραμπιμπέρης, καθώς τις προηγούμενες μέρες παιραιτήθηκε ο Γ. Χ. Γεωργιάδης. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος θα είναι ο νέος προπονητής της «βασίλισσας».

-Στην αποστολή της Βέροιας και ο Γουίλι Εντζεγκέλε που κάποια… σενάρια τον «έφερναν» ξανά στο Αγρίνιο.

-Οι αναπληρωματικοί των γηπεδούχων είναι οι: Βασιλειάδης, Νέτο, Πούγγουρας, Σιόντης, Μεληκιώτης, Ετζενγκουέλε, Κόλα