Το report του Παναιτωλικός-Καλλονή 1-0

Στο… αντίο του Λούκας Βιγιαφάνιες, ο Παναιτωλικός με άγχος κέρδισε την ουραγό Καλλονή! Έφτασε τους 26 βαθμούς και βλέπει με μεγαλύτερη άνεση την συνέχεια…

ΤΕΛΟΣ… ΑΓΧΩΤΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ

93′ Εξαιρετική προσπάθεια κι ευκαιρία από τον Βασιλούδη για το 2-0.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Η τρίτη. Εκτός γηπέδου ο Μαρκόφσκι, μέσα ο Χαντάκιας!

89΄Κίτρινη ο Βασιλούδης.

82′ Τρομερές στιγμές στην αλλαγή του Βιγιαφάνιες. Όλο το γήπεδο χειροκροτά φωνάζοντας ΛΟΥΚΑΣ, ΛΟΥΚΑΣ… Μέσα ο Βασιλούδης.

81′ Τρίτη αλλαγή για Καλλονή. Έξω ο Σπυρόπουλος, μέσα ο Νομπρέγκα.

80′ Απίθανη εξ επαφής ευκαιρία από τον Αλεξίεβιτς κι ευκαιρία για να… τελειώσει το ματς.

-Οι τελικές στο 2ο ημίχρονο είναι 7-6 υπέρ της Καλλονής.

75′ Αντεπίθεση για τον Παναιτωλικό, σουτ του κορυφαίου Ουάρντα, μπλόκαρε ο Δαύκος.

73΄Απευθείας φάουλ του Γκόλια, απελπιστικά άουτ.

57′ Αλλαγή για τον Μαντζουράκη, που βλέπει την πίεση της Καλλονής. Εκτός ο Ρούσκου, μέσα ο Αλεξίεβιτς.

65΄Σουτ του Μανούσου, μεγάλη επέμβαση από Κυριακίδη.

63′ Δεύτερη αλλαγή για την Καλλονή. Εκτός ο Φαβάλι μέσα ο Γουέρε. Χειροκρότημα για τον πρώην παίκτη του Παναιτωλικού.

62΄Κίτρινη ο Βαλλιός.

59′ Σουτ του Φαβάλι, κόντρα στον Κούσα και κόρνερ για την Καλλονή.

-Πολλές ευκαιρίες. Ο Παναιτωλικός πρέπει να… τελειώσει το ματς και να μην δίνει… δικαιώματα.

52΄Μαγική πάσα στον Κάπελ, από τον «Βίγια» πάλι ο Δαύκος διώχνει.

51΄Σέντρα του Κέβιν, προβολή του Μαρκόφσκι με διπλή προσπάθεια ο Δαύκος.

49′ Ο Τσαμπούρης βλέπει κίτρινη κάρτα, για τράβηγμα στον Ρουσκουσέδα.

48′ Μαγικό… τρίγωνο Βιγιαφάνιες-Μαρκόφσκι-Κέβιν, με το σουτ του Ισπανού να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

46′ Μακρινό σουτ του Ουάρντα για να κρεμάσει τον Δαύκο χωρίς τύχη. Καλή έμπνευση.

-Με αλλαγή ξεκινάει για την Καλλονή το 2ο ημίχρονο. Ο Γεωργίου στην θέση του Κάρλσον.

45+’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ 1-0

41΄Κίτρινη ο Ελλακόπουλος.

40′ Aπίστευτη ευκαιρία από τον Ουάρντα, που πλασάρει άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

35΄Κεφαλιά εξ επαφής του Μαρκόφσκι, η μπάλα άουτ.

30΄Το πρώτο σουτ για την Καλλονή. Με δεύτερη προσπάθεια ο Κυριακίδης μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Ελλακόπουλου.

27′ Κίτρινη στον Αναστασιάδη

18′ Κίτρινη στον Μίκιτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Κέβιν.

-Μυθική ενέργεια από τον Ουάρντα που… έτρεξε όλο το γήπεδο. Την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα-ασίστ στον Κάπελ που με εκπληκτικό πλασέ άνοιξε το σκορ!

17′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 1-0 ο Λεάντρο Κάπελ!

-Χειροκροτήματα για την μαχητικότητα του Βιγιαφάνιες. Σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει… φευγάτο παίκτη.

-Με διπλή ζώνη άμυνας η Καλλονή και όλοι πίσω από το κέντρο.

-Υπεροχή του Παναιτωλικού στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθεια να γίνει παιχνίδι από τα άκρα. Χωρίς πάντως την σπουδαία φάση, πλην αυτής του 6ου λεπτού.

6′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό από τον Μαρκόφσκι και το γύρισμα του Βιγιαφάνιες. Έδιωξε με τα πόδια ο Δαύκος.

4΄Φάουλ για την Καλλονή κοντά στην περιοχή του Κυριακίδη.