To report του Παναιτωλικός-Ξάνθη 2-2

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 έκανε μια μεγάλη προσπάθεια, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά τελικά δεν έκανε την ολική ανατροπή κι αρκέστηκε στον βαθμό…

Ο Παναιτωλικός άξιζε σήμερα τη νίκη, αλλά δεν τη πήρε.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Μόνο τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις, προφανώς λίγες.

85′ Χέρι του Καρυπίδη μέσα στη περιοχή, ο Δημητρόπουλος θεώρησε πως ήταν κοντά στη μπάλα, καθώς πρώτα εκείνη βρήκε στο πόδι του. Θα μπορούσε να είχε καταλογιστεί πέναλτι.

Η ομάδα πιέζει και για τρίτο γκολ. Απίστευτα ψυχικά αποθέματα.

Ο Κλέσιο δείχνει να περνά τους αντιπάλους του, σαν… σταματημένους.

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αιγύπτιου, που έτρεξε στην εξέδρα που κάθεται ο Ματζουράκης και τον αγκάλιασε. Πήρε και κίτρινη επειδή έβγαλε τη φανέλα του.

2-2. 81′ Ο Ουάρντα από πλάγια θέση εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζαρόπουλος δεν κατάφερε να αντιδράσει και σημείωσε το δεύτερο φετινό του γκολ.

ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

79′ Ο Σκούρτης στη θέση του Παπαστεριαννού.

Η ομάδα δείχνει σε θέση να «γυρίσει» το ματς.

76′ Ο Σολτάνι σούταρε άουτ από καλή θέση.

75′ Ο Ζαρόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ τη σέντρα σουτ του Κάπελ,

73′ Ο Ντιμιτρόφ στη θέση του Νιέτο.
Ο Μάκος φαίνεται να έχει περάσει αριστερό μπακ, οι Κούσας, Μάρκος Πάουλο στόπερ και ο Μύγας δεξιός μπακ.
Ο Λουτσέσκου έχει πιάσει «διάλογο» με τον κόσμο και ο Δημητρόπουλος τον απέβαλε από τον πάγκο.

71′ Κίτρινη στον Λουσέρο που ανέτρεψε τον Κλέσιο μετά από ένα εντυπωσιακό του σόλο.

Όλα για όλα πλέον για τον Παναιτωλικό.

70′ Ο Κλέσιο στη θέση του Κέβιν.

69’1-2. Ο Ουάρντα ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ

Ο Ουάρντα ετοιμάζεται να το εκτελέσει.

Πέναλτι για τον Παναιτωλικό, σε χέρι του Σολτάνι.

Δύο τραγικά λάθη, επέτρεψαν στη Ξάνθη να σημειώσει δύο γκολ σαν σε προπόνηση.

0-2. 62′ Σε ένα «τυφλό» γύρισμα του Νιέτο, ο Μύγας «κάλυπτε» τους πάντες και ο Παπαστεριαννός μόνος του απέναντι από τον Κυριακίδη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Συμπληρώσαμε μία ώρα παιχνιδιού. Ο Παναιτωλικός πιέζει, κυρίως από τα δεξιά πλευροκοπεί, αλλά δεν έχει ακόμη φτάσει στο γκολ.

58′ Ο Βασιλακάκης στη θέση του Ορφανίδη.

53’Κίτρινη στον Σολτάνι.

Συμπληρώραμε το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναιτωλικός έχει δύο καλές στιγμές και ακόμη τρεις τελικές.

Η ομάδα έχει μπει πολύ ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο.

48′ Κεφαλιά του Μαρκόφσκι από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

48′ Σουτ του Ουάρντα, ο Ζαρόπουλος έδιωξε με γροθιές.

46′ Ο Φερέιρα στη θέση του Ρουσκουσέδα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Οι φίλοι του Παναιτωλικού αποδοκιμάζουν τους ρέφερι.

Οι δύο ομάδες περιμένουν το διαιτητικό τρίο για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Φερέιρα θα περάσει στη θέση του Ρουσκουσέδα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η ΞΑΝΘΗ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕ 0-1

-Κίτρινη στον Λισγάρα.

45+’ Ο Μαρκόφσκι δεν μπορεί να μπει στην τροχιά της μπάλας και να σκοράρει.

-Ο Παναιτωλικός δεν είναι καλός, του έρχονται κι όλα στραβά στο πρώτο μέρος…

-Οι άνθρωποι του Παναιτωλικού διαμαρτύρονται στον Δημητρόπουλο που αποβάλει τον Ματζουράκη.

34΄ΓΚΟΛ για την Ξάνθη και 0-1! Η ΜΠΑΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΟΥΤ. Η παράβαση δεν υποδεικνύεται ο Νιέτο κάνει την σέντρα, η άμυνα πιάνεται… κοιμώμενη και ο Καπετάνος σκοράρει.

32΄Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Ο Παπαστεριανός διώχνει εύκολα την σέντρα του Κέβιν.

24΄Κίτρινη στον Νιέτο

17′ Η Ξάνθη πατάει καλύτερα στο γήπεδο, με τον Παναιτωλικό να… ψάχνεται και μετά την αποχώρηση του Παπάζογλου από το γήπεδο.

13΄Ο πιτσιρικάς Στάθης Βασιλούδης στην θέση του Παπάζογλου. Παίρνει το ζεστό χειροκρότημα από την εξέδρα.

ΣΟΚ για τον Παναιτωλικό. Ο Παπάζογλου τραυματίζεται στον ώμο και θα γίνει αλλαγή. Μιλάμε για τον καλύτερο παίκτη της ομάδας τους τελευταίους μήνες.

12′ Ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους ακρίτες με τον Σολτάνι να πιάνει την κεφαλιά και τον Λισγάρα να μην μπορεί να πιάσει την προβολή μπροστά από την εστία του Κυριακίδη.

11΄Ευκαιρία για την Ξάνθη, με σουτ του Σολτάνι που βρίσκει στον Κυριακίδη και καταλήγει κόρνερ.

10′ Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης χωρίς… υποψία φάσης για τους δύο αντιπάλους.

7′ Πλάγιο άουτ για την Ξάνθη.

1′ Άρχισε το ματς με τον Παναιτωλικό να έχει την πρώτη κατοχή.

-Τα πάντα έτοιμα για την σέντρα.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μαρτίνες, Κούσας, Ρουσκουσέδα, Κάπελ, Παπάζογλου (13΄λ.τρ Βασιλούδης), Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Μύγας, Ουάρντα

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Νιέτο, Ορφανίδης, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης

MIKΡΑ ΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ

-Ο Παναιτωλικός είναι στην 7η θέση με 30 βαθμούς και η Ξάνθη στην 9η με 29. Καταλαβαίνει κανείς την σημασία του αγώνα.

-Ο Δημητρόπουλος διαιτητής της αναμέτρησης.

Στον πάγκο για τον Τίτορμο βρίσκονται οι: Κριστιάνο Περέιρα, Κόρσενς, Κλέσιο, Φερέιρα, Ρουμπουλάκου, Χαντάκιας, Βασιλούδης

-Με χειροκρότημα έγινε δεκτόε από τον κόσμο του Παναιτωλικού, ο Λουίτζι Τσέναμο που κάθεται στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

-Η 5η σερί εντός έδρας νίκη ο στόχος για τα «καναρίνια».

-Θυμίζουμε ότι όπως έχει ανακοινώσει η διοίκηση του συλλόγου τα 90 λεπτά από το αντίτιμο κάθε εισιτηρίου θα διατεθούν σε φιλεκπαιδευτικούς σκοπούς. Το ίδιο θα συμβεί στα ματς με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό!