Η πεντάρα και η απαντήσεις

Είχε μόλις είκοσι μέρες στην Ελλάδα και στις 2 Νοεμβρίου 2014 κάθισε στον πάγκο της Ξάνθης στο γήπεδο Παναιτωλικού. Η πρώτη συνάντησή του με τους κυανοκίτρινους ήταν… τραυματική εμπειρία για τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Αν και η ομάδα του προηγήθηκε στο 4’ με τον Λισγάρα και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου την ανατροπή (2-1) του Παναιτωλικού, η Ξάνθη έφυγε με πεντάρα από το Αγρίνιο (5-2).

Έκτοτε ο Ρουμάνος όπου συναντάει τον Παναιτωλικό «του δίνει και καταλαβαίνει…». Στον αγώνα του β’ γύρου εκείνης της σεζόν νίκησε 3-0 στα Πηγάδια. Την επόμενη τον κέρδισε 3-1 εκεί και πήρε ισοπαλία 2-2 (είχε προηγηθεί 0-2) στο Αγρίνιο. Πέρσι πανηγύρισε την πρώτη νίκη της Ξάνθης στο «κλουβί» (2-3) και σκόραρε ξανά τρεις φορές στα Πηγάδια για να κερδίσει 3-0.

Πλέον ο Λουτσέσκου είναι προπονητής στον ΠΑΟΚ. Τον οποίο -κατά σύμπτωση- ο Παναιτωλικός κέρδισε για τελευταία φορά τη σεζόν 2014-2015 που κέρδισε και τον Ρουμάνο. Θα συναντηθούν ξανά στην Τούμπα αύριο το απόγευμα.