Τον… έσφαξαν!

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο διπλό που θα τον έστελνε στην 8η θέση εξαιτίας του «σφαγέα» Νεοφυτιάδη, που με το έτσι θέλω… έσπρωξε την Λαμία στο 2-2 αφού κράτησε 9 λεπτά καθυστέρηση ενώ ο 4ος έδειξε τέσσερα. Σφαγή που θυμίζει εποχές Κάμπαξη βίωσαν οι Αγρινιώτες που για άλλη μια φορά πήραν το μήνυμα ότι παλεύουν κόντρα σε όλους και όλα!

Με τον Βαγγέλη Μόρα να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, ο Παναιτωλικός από την αρχή θέλησε με την ποιότητα του να δείξει ότι είναι το αφεντικό του ματς. Αφού το πρώτο… αναγνωριστικό και πιεστικό 10λεπτο των γηπεδούχων πέρασε χωρίς κινδύνουν τα «καναρίνια» έδειξαν την κλάση τους στο γήπεδο. Με υπέροχες εναλλαγές της μπάλας μέσα σε 10 λεπτά βρήκαν δύο γκολ με τον «δαιμονισμένο» Ρόσα και τον Ντίας και πήραν τεράστιο προβάδισμα νίκης.

Κι αν το γκολ του Βραζιλιάνου είχε κι αρκετή δόση τύχη με το… αυτοδοκάρι που έγινε ασίστ, το 2ο τέρμα ήταν χάρμα οφθαλμών. Χάθηκε η μπάλα πριν την εμφανίσει ο Ντίας στα δίχτυα και δεν θα είναι υπερβολή αν για 3η σερί αγωνιστική το best goal πάει στο Αγρίνιο.

Μετά το πρώτο εκπληκτικό 30λεπτο, ο Παναιτωλικός όπως ήταν λογικό έδωσε μέτρα στην Λαμία που έκανε 2 μαζεμένες αλλαγές όντας με την πλάτη στον τοίχο. Οι Αγρινιώτες έπαιξαν συντηρητικά, έδωσαν βάρος στο να μείνει το μηδέν πίσω και με το υπέρ τους 0-2 περίμεναν να βρουν χώρο για αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε στο σκηνικό στο πρώτο μέρος.

Θέμα διαχείρισης

Στην επανάληψη ο στόχος για τον Παναιτωλικό ήταν ξεκάθαρος. Διαχείριση χρόνου κι αποτελέσματος. Προσοχή στην αμυντική λειτουργία προκειμένου η Λαμία να μην βρει το γρήγορο γκολ που ήθελε για να μπει στο ματς. Αυτό χωρίς φυσικά η ομάδα να κλειστεί μέσα στην περιοχή του Τσέναμο, αλλά κυρίως κρατώντας την μπάλα, με σωστές επιλογές και αλληλοκαλύψεις.

Ο τρόπος αυτός φυσικά αφορούσε όλους μιας και η… άμυνα ξεκινούσε από τον Μοράρ, τον Ντίας και τον Μάσουρεκ που υπηρέτησαν πιστά κι αυτόν τον ρόλο. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Παναιτωλικός… σβήνει σωστά το ματς, μια ολιγωρία της άμυνας, με τα μαρκαρίσματα να χάνονται έδωσαν την ευκαιρία στον Ακόστα να σκοράρει.

Εγκλημα

Έτσι η Λαμία μείωσε κι από το 69′ το ματς έγινε… θρίλερ. Καρμπόν δηλαδή με την αναμέτρηση κόντρα στη Λάρισα. Το γκολ έδωσε θάρρος στους γηπεδούχους κι αποσυντόνισε τον Παναιτωλικό που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει με ηρεμία τη μπάλα. Τα λάθη πολλά κι αυτό έδινε… δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του Τεννέ.

Ο Χάβος έβαλε αμέσως στο ματς σε απόσταση μερικών λεπτών τους Κλέσιο και Τσοκάνη για να «κλείσει» τους διαδρόμους και να… φρεσκάρει την ομάδα του, ενώ λίγο αργότερα μπήκε ο Μαρκόφσκι αντί του Μοράρ για να δώσει… μάχες στο άλλο μισό του γηπέδου και να «φάει» χρόνο.

Ο χρόνος περνούσε και τότε… ανέλαβε ο Νεοφυτιάδης. Έσπρωχνε με κάθε τρόπο την Λαμία στην περιοχή του Τσέναμο, έδειξε χωρίς λόγο κόκκινη στον Μπεχαράνο και κράτησε 9 λεπτά καθυστέρηση ενώ έδειξε 4. Στο 98′ η Λαμία ισοφάρισε και η σφαγή ήταν γεγονός!

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (29΄Αναστασόπουλος), Ασίγκμπα, Κουκόλης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (62΄Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Μόρας, Ρότσα, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ντίας, Ρόσα (70′ Κλέσιο), Μάζουρεκ (74΄Τσοκάνης), Μοράρ (78′ Μαρκόφσκι)