Αγευστο αντίο…

Το εντός έδρας αντίο του Παναιτωλικού για φέτος, αλλά και του Τραϊανού Δέλλα από τον πάγκο της ομάδας, δεν ήταν όπως το φαντάζονταν. Ο Άρης επικράτησε με 2-1 στο φινάλε κι έτσι οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους.

Ο Παναιτωλικός… κατάφερε σε μια φάση όπου είχε κερδίσει κόρνερ, να δεχτεί αντεπίθεση από τον Άρη και παράλληλα να δεχτεί και γκολ. Στο 22′ ο Ντιγκινί… χόρεψε από τα πλάγια τον Αμαράλ έκανε την σέντρα και εξ επαφής ο Νίκο Μαρτίνες σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ένα γκολ που δεν πανηγύρισε, αλλά αντίθεση με μια χειρονομία ήταν σαν να… ζητούσε συγγνώμη, γεγονός που χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο. Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι στην φάση του 0-1 μέσα στην περιοχή του Γιαννακόπουλου ήταν 7 (!!!) παίκτες της ομάδας του Αγρινίου κι όμως δεν είχαν σωστή αμυντική συμπεριφορά κι αντίδραση! Η συνέχεια του πρώτου μέρους είχε μια συνηθισμένη εικόνα των αγώνων που οι Αγρινιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Δεν έβγαλαν την παραμικρή αντίδραση. Τα υπόλοιπα 25 λεπτά του ημιχρόνου κύλησαν χωρίς τα «καναρίνια» να πάρουν πρωτοβουλίες, χωρίς να αναζητήσουν την ισοφάριση, χωρίς να βάλουν τα δύσκολα στον Κουέστα. Αντίθετα ο Άρης συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο κι αν στην τελική προσπάθεια ήταν πιο ουσιαστικός θα μπορούσε να βρει και το 2ο γκολ ώστε να «κλειδώσει» τη νίκη.

Σεφτέ από Ντουάρτε και… ροκ ξεκίνημα!

Η έναρξη της επανάληψης δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη του τελική προς την εστία του Άρη, στο 47′, ο Ντουάρτε στην 2η του εμφάνιση στην ενδεκάδα πέτυχε και το παρθενικό του γκολ με τα χρώματα του Παναιτωλικού. Από μια… κατά λάθος ασίστ του Αμαράλ, ο πιτσιρικάς Πορτογάλος πλάσαρε σωστά τον Κουέστα και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα με την σέντρα οι γηπεδούχοι άγγιξαν την απόλυτη ανατροπή αλλά όμορφα ο κίπερ του Άρη, μπλόκαρε την κεφαλιά του Κουέστα. Όμως οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, καθώς ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γιαννακόπουλος έκανε εξαιρετική επέμβαση στο πλασέ του Μαρτίνες. Στη ροή του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα με τον Παναιτωλικό να χάνει έδαφος μέσα στο γήπεδο και τον τερματοφύλακά του να κάνει «μια-δυο» σπουδαίες επεμβάσεις κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στον αγώνα. Τελικά η είσοδος του Γιουνές αποδείχτηκε καταλυτικά, αφού μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του με ένα εξαιρετικό πλασέ… νίκησε τον Γιαννακόπουλο, έκανε το 2-1 για τον Άρη κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Μαλής, Αμαράλ, Λιάβας (46′ Μαρινάκης), Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Μάζουρεκ (63΄Γκούγκα), Ντίας, Λουσέρο, Μπαϊροβιτς (81′ Μανά

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σόουζα (72΄Σόουζα), Λάρσον, Σιώπης, Ρόουζ, Κορχούτ, Βέλεθ, Ματίγια, Ντιγκινί, Γκαρσία (68′ Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83΄Γιουνές)