Απ’ την 11η Σεπτεμβρίου…

Η 11η Σεπτεμβρίου 2001 καταγράφηκε ως μαύρη σελίδα της ιστορίας, με την επίθεση στους δίδυμους πύργους της Ν. Υόρκης. Δεκαπέντε χρόνια αργότερα, στις 11 Σεπτεμβρίου 2016, η εστία του Παναιτωλικού δέχτηκε… διπλή επίθεση με τον Μπίσεσβαρ στο 2′ και τον Ροντρίγκες στο 27′, να διαμορφώνουν το 2-0 στον αγώνα της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί σταμάτησε η ιστορία των γκολ για τους αντιπάλους του Παναιτωλικού…

Στο υπόλοιπο του εκείνου του αγώνα, στα 95 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) του επόμενου στο Περιστέρι, στα 97 (του πρώτου στο Αγρίνιο) με Παναθηναϊκό, στα 95 των Χανίων με τον Πλατανιά και στα 93 του Σαββατιάτικου με την Κέρκυρα, η εστία του Κυριακίδη παραμένει απαραβίαστη. Συνολικά 447 αγωνιστικά λεπτά οι αντίπαλοι του Παναιτωλικού προσπαθούν, αλλά δεν έχουν πανηγυρίσει ούτε μια φορά!!!

Το γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες (φώτο) στην Τούμπα ήταν το τελευταίο. Το τελευταίο που ανάγκασε τους παίκτες να φύγουν με σκυμμένα κεφάλια. Από το επόμενο ματς (που συμπτωματικά καθιερώθηκε ένας άλλος Ροντρίγκες, ο Μιγκέλ στην άμυνα του Παναιτωλικού), το σφύριγμα της λήξης τους βρίσκει αήττητους και χαρούμενους. Και το κοντέρ των λεπτών που τα καναρίνια κρατούν το “μηδέν”, γράφει. Ας ελπίσουμε να συνεχίσει να γράφει και την Κυριακή στη Λιβαδειά…