Γκαντέμης!

Μέχρι το 93′ ο Παναιτωλικός είχε μια νίκη «πεντάδας» στα χέρια του, αλλά όπως με την Λαμία έτσι και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (1-1) έχασε κάτι… δικό του με εύκολο τρόπο.

Μετά το σπουδαίο διπλό στους Ζωσιμάδες και με μόλις μια αλλαγή στο αρχικό πλάνο (Μανά αντί του Ουίλιαν), ο Παναιτωλικός έχοντας βαθμολογική άνεση, αναζητούσε την 3η σερί νίκη που θα τον… απογείωνε στον πίνακα και θα τον κρατούσε αρκετά μακριά από τα επικίνδυνα κατατόπια. Εκεί που βρίσκονταν δηλαδή ο φιλοξενούμενος Αστέρας και για τους δικούς του προφανείς λόγους «καίγονταν» για να φύγει νικητής από το Αγρίνιο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι περισσότεροι από ένα σημείο και μετά περισσότερο κοιτούσαν το ρολόι τους παρά τα όσα διαδραματίζονταν εντός αγωνιστικού χώρου. Τόσο ο Παναιτωλικός, όσο και ο Αστέρας Τρίπολης ήταν προσεκτικοί στα μετόπισθεν και έκαναν μόνο τα… προβλεπόμενα.

Χωρίς φαντασία, χωρίς ρίσκο, χωρίς επιθετικό πλάνο, ήταν φανερό ότι βασικό ζητούμενο ήταν το μηδέν στην εστία του Κυριακίδη και του Αθανασιάδη αντίστοιχα. Ήταν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ότι πάμε σε κλασσικό «παιχνίδι του ενός γκολ» κι αυτός που θα το έβρισκε πρώτος με υπομονή και πίστη θα έπαιρνε πιθανότατα και το τρίποντο. Χωρίς λοιπόν συγκινήσεις και ευκαιρίες, παρά μόνο με εκατέρωθεν αρκετά νεύρα ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο Αγρίνιο.

«Πόνεσε» με Μάρκος Πάουλο

Η επανάληψη ξεκίνησε με πονοκέφαλο για τον Δέλλα μιας και ο Μάρκος Πάουλο ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε. Όμως απόντος και του επίσης τραυματία Έρικσον, στην θέση του Βραζιλιάνου μπήκε ο Ουίλιαν με τον τεχνικό του Παναιτωλικού να… ανακατεύει την τράπουλα, αφού ο νεοεισελθόντας πήγε στα άκρα, στη φυσική του θέση και εσωτερικά… τραβήχτηκε ο Ντίας. Όπως το πρώτο έτσι και το δεύτερο ημίχρονο είχε τον χαρακτήρα… φοβάται ο Γιάννης το θεριό. Η πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό ήταν και η μεγάλη φάση του για γκολ, όμως το σουτ του Μανά στο 63′ βρήκε σε πόδια παικτών του Αστέρα αλλά… σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού του Αθανασιάδη!

Γκολάρα από Μοράρ

Όμως ότι στέρησε η τύχη λίγο νωρίτερα, το έδωσε απλόχερα στον Παναιτωλικό στο 66′. Ο Μοράρ με απευθείας φάουλ από τα 40 μέτρα θέλησε να δοκιμάσει το πόδι του και καλά έκανε. Η μπάλα βρήκε και στην πλάτη του Τόνσο που ήταν στο τείχος, πήρε μια απίθανη τροχιά και κρέμασε τον Αθανασιάδη που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Τυχερό ναι, αλλά κι επίσης απίθανο γκολ για τους γηπεδούχους που στο 15λεπτο από 55′ έως 70′ έδειξαν με κάθε τρόπο ότι ψάχνουν για το γκολ της νίκης. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι, είχαν αέρα νίκης, αλλά φυσικά σε καμία περίπτωση δεν παρασύρθηκαν στα μετόπισθεν και μάλιστα για τον λόγο αυτό στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δέλλας έκανε την κλασσική συνταγή βάζοντας τον Χαντάκια ώστε να παίξει με «τρεις πίσω».

Μαχαιριά ξανά στις καθυστερήσεις

Τελικά δεν λειτούργησε αυτό καθώς ο Παναιτωλικός εκεί που κρατούσε μια τεράστια νίκη που θα τον έστελνε στην 5άδα, δεν κατάφερε να το κρατήσει. Όπως με την Λαμία έτσι και τώρα μια στιγμή ολιγωρίας, ένα κακό διώξιμο έδωσε το δικαίωμα στον Καλτσά να ισοφαρίσει και ο Αστέρα να φύγει από το Αγρίνιο με ανέλπιστο βαθμό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Ρότσα, Άργκους, Μαλής, Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο (46′ Ουίλιαν), Λουσέρο, Ντίας, Μάσουρεκ, Μανά (81′ Χαντάκιας), Μοράρ (75′ Καμαρά)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Τόνσο (72΄Δουβίκας), Μανιάς, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (61′ Φερνάντεζ), Καλτσάς, Κυριακόπουλος, Βλάχος (45′ Κότσιρας)