Ημέρα επικράτησης!

30 Μαΐου 2021: Ο Παναιτωλικός υποδέχεται την Ξάνθη στον δεύτερο αγώνα μπαράζ και παίζει την παραμονή και το μέλλον του κορώνα – γράμματα. Έχοντας χάσει με 2-1 στην Ξάνθη θέλει μόνο νίκη, ενώ η αντίπαλός του νίκη ή ισοπαλία.

Λίγο πριν το φινάλε, μερικά λεπτά πριν τον υποβιβασμό ο Νίκος Βέργος με άπειρη ψυχραιμία εκτελεί από τα 11 βήματα και σκοράρει. Τα λεπτά που μεσολάβησαν ως το σφύριγμα της λήξης έμοιαζαν αιώνας…

30 Μαΐου 2022: Ο Παναιτωλικός έχει σωθεί αγωνιστικά από τον… Γενάρη, αλλά έως σήμερα παραμένει δέσμιος μιας βλακείας άπειρου μεγέθους! Βλακείας που έδωσε αφορμή σε ένα ολόκληρο σύστημα να επιδιώκει να πλήξει την πιο καθαρή ομάδα του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σήμερα το απόγευμα ο Παναιτωλικός παίζει ένα ακόμα “μπαράζ”, όπως εκείνο που έπαιξε ακριβώς πριν ένα χρόνο. Φέτος όχι στο γήπεδό του, αλλά στην αίθουσα της Επιτροπής Δεοντολογίας.

Όλοι ξέρουν ότι -παρά τις μεθοδεύσεις σκοτεινών κύκλων- θα επικρατήσει και πάλι!