Κόκκινη πρωτιά

Η χρονιά με τις περισσότερες αποβολές είναι η φετινή Super League για τον Παναιτωλικό, καθώς τελείωσε πέντε ματς με 10 παίκτες. Η αρχή έγινε στη Λιβαδειά, όπου ο Σελίμος έβγαλε κόκκινη στον Ντιέγκο Μπεχαράνο στο 69′ με το σκορ στο 2-2, που ήταν και τελικό. Δύο αγωνιστικές μετά στην Ξάνθη ο Τζήλος επινόησε 2η κίτρινη στον Βιγιαφάνιες στο 78′ με το σκορ στο 2-1 (τελικό 3-1). Στο ΟΑΚΑ στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ ο Γιάχος απέβαλε τον Πάουλο στο 87′, όταν είχε διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα 2-0. Στο “Καραϊσκάκης” με αντίπαλο τον Ολυμπιακό ο Παπαδόπουλος απέβαλε στο 45′ τον Κυριακίδη (έπειτα από διπλό φάουλ του Ιντέγε στον Χαντάκια και τον Κυριακίδη!) και λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Το Σάββατο στην Κομοτηνή ο Κύζας απέβαλε στο 40′ τον Κουτρομάνο, αυξάνοντας σε 5 τις φετινές αποβολές του.

Για περισσότερο από 130 αγωνιστικά λεπτά οι κυανοκίτρινοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα. Και σε τι ματς! Αν εξαιρέσουμε εκείνο με την ΑΕΚ που είχε κριθεί, στα υπόλοιπα τέσσερα οι αποβολές έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξή τους.

Στον αντίποδα, το μοναδικό παιχνίδι του Παναιτωλικού στο οποίο αποβλήθηκε αντίπαλος ποδοσφαιριστής ήταν εκείνο με τον Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης στο 37′, αποκρούοντας με το χέρι ως τερματοφύλακας, έφυγε νωρίς από το γήπεδο. Το πέναλτι ήταν εύστοχο και άνοιξε ο δρόμος της νίκης.