Το report του Ξάνθη-Παναιτωλικός (3-0)

Όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, ο Παναιτωλικός… γυρίζει από την Ξάνθη με βαριά ήττα στις αποσκευές του!

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
1′ Στην σέντρα οι γηπεδούχοι.

1-0. 3′ Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πιτσέλι έβγαλε την κάθετη στον Βασιλακάκη ο οποίος έκανε την παράλληλη στον επερχόμενο Γιουνές που πλάσαρε εύστοχα.

Στα πρώτα λεπτά η Ξάνθη πιέζει και δημιουργεί προβλήματα στην «κυανοκίτρινη» άμυνα.

8′ Σουτ του Γουάλας, ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα.

Η ομάδα έχει ξεκινήσει αρκετά άσχημα το ματς.

15′ Σουτ του Μάρκος Πάουλο μέσα από τη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τα «καναρίνια».

20′ Τακουνάκι του Γιουνές, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

Το «δίδυμο» των Γιουνές, Βασιλακάκη έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στα «καναρίνια».

28′ Ωραία κίνηση του Ρέι, «έβγαλε» στον Μάρκος Πάουλο που σούταρε, όμως ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.

31′ Κίτρινη στον Ροντρίγκες.

32′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιουνές, η μπάλα πέρασε άουτ.

34′ Εξαιρετική ενέργεια του Ρόσα, «έστρωσε» στον Μάρκος Πάουλο που σούταρε, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε και ο Φλίσκας έδιωξε σε κόρνερ προ του Μαρκόβσκι. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.

35′ Κάθετη του Ρόσα στον Παπάζογλου, που «γύρισε» στον Μάκο ο οποίος όμως από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε φάουλ στον Φλίσκα. Μάλιστα ο μέσος των «κυανοκίτρινων» πήρε και κίτρινη κάρτα.

Πέναλτι για την Ξάνθη.

36′ Ο Παπάζογλου έχει επαφή με χέρια τον Γιουνές, που έπεσε «θεαματικά» και ο Αρετόπουλος καταλόγισε το πέναλτι.

37′ 2-0. Ο Γιουνές ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Ενώ ο Παναιτωλικός πίεζε, με μία «τραβηγμένη» απόφαση του Αρετόπουλου που ακολούθησε το «γράμμα του νόμου», η Ξάνθη διπλασίασε τα τέρματά της.

40′ Σουτ του Ρόσα, η μπάλα πέρασε άουτ.

45′ Σουτ του Γιουνές, η μπάλα «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη και πέρασε άουτ.

45’+1′ «Βολίδα» του Τσοκάκνη, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τις γροθιές.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναιτωλικός χάνει στην Ξάνθη με 2-0, χωρίς όμως το σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Τα «καναρίνια» είχαν 2-3 καλές στιγμές να σκοράρουν, το πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του Γιουβένες είναι «τραβηγμένο», όμως «πληρώνουν» το αμυντικό πρόβλημα που υπάρχει στον άξονα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Ο Κλέσιο στη θέση του Ρόσα.

58′ Μετά από σέντρα του Λόπες, η μπάλα κόντραρε στον Παπαγεωργίου, ο Ζίβκοβιτς έμεινε «άγαλμα», αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το δοκάρι του.

59′. 3-0. Η Ξάνθη βγήκε στην αντεπίθεση, οι παίκτες της άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο Κυριακίδης απέκρουσε το πλασέ του Γιουνές, αλλά ο Βασιλάκάκης πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Οπως και πριν το 2-0 ο Παναιτωλικός βρέθηκε μία «ανάσα» από το γκολ, έτσι και τώρα η Ξάνθη σκόραρε ύστερα από μία καλή στιγμή των «κυανοκίτρινων».

62′ Ο Καμαρά στη θέση του Ντε Λούκας.

Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό.

64’Ο Μπράβο στη θέση του Μάκου και ο Ρότσα στη θέση του Τσοκάνη.

71′ O Τριάδης στη θέση του Πιτσέλι.

73′ Κεφαλιά του Μαρκόβσκι, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

Εχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

83′ Ο Μεχία στη θέση του Βασιλακάκη.

90’+3’Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο, η μπάλα πέρασε άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΜΙΚΡΑ ΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ

Μεσοβδόμαδη αγωνιστική με τον Παναιτωλικό των πολλών απουσιών να βρίσκεται στην Ξάνθη για την αναμέτρηση με την τοπική ομάδα!

-Για το σημερινό ματς ο Μάκης Χάβος δεν υπολογίζει τους τραυματίες Μύγα και Κουτρουμάνο, αλλά και τους τιμωρημένους Μουνιός και Παπαδόπουλο.

-Την αποστολή αποτελούν οι: Κυριακίδης, Καβουσάκης, Κούσας, Ρότσα, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο, Ρέι, Ροντρίγκες, Ρόσα, Μαρκόβσκι, Χαντάκιας, Βασιλούδης, Λόπες, Παπάζογλου, Γιαννιώτης, Κλέσιο, Μάκος, Βακράκος, Μιχάι.

-Μετά και την πολύ καλή επανεμφάνισή του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ο Τάσος Παπάζογλου αναμένεται στο αρχικό σχήμα του Τίτορμου.

-Ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος από τα Τρίκαλα θα είναι ο… άρχοντας του ματς. Βοηθοί του οι Κοντιζάς και Χουσκόγλου.

Ο Μάκης Χάβος θα ξεκινήσει με το κλασικό του 4-1-4-1, όπου ο Κυριακίδης θα είναι κάτω από τα γκολπόστ, ο Παπάζογλου δεξιός μπακ, οι Κούσας, Ροντρίγκες στα στόπερ, ο Τσοκάνης αριστερός μπακ, ο Μάκος «κόφτης», οι Μάρκος Πάουλο, Λόπες εσωτερικοί χαφ, οι Ρέι, Ρόσα στα άκρα και ο Μαρκόβσκι στη κορυφή της επίθεσης.