Ξέρω τι κάνεις τις Δευτέρες

Ο αγώνας με τον Απόλλωνα είναι ο μοναδικός της σεζόν που δίνει Δευτέρα ο Παναιτωλικός. Την προηγούμενη φορά που έπαιξε Δευτέρα ήταν στις 31 Οκτωβρίου 2016. Τότε ήταν γηπεδούχος, με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα και έχασε με 2-1 (φωτο). Προηγήθηκε με τον Φερέιρα στο 41’ και δέχτηκε δύο γκολ στο β’ ημίχρονο από τον Μαμπουλού. Ήταν επίσης ο μοναδικός που έδωσε Δευτέρα εκείνη τη σεζόν.

Δευτεριάτικο αγώνα μακριά από το Αγρίνιο έχει να δώσει από τις 8 Φεβρουαρίου 2016 και ήταν πάλι στην Αθήνα. Έχασε στη Ν. Σμύρνη από τον Πανιώνιο 2-0, με δύο γκολ που πέτυχαν στο β’ ημίχρονο ο Ανσαριφάντ και ο Καραμάνος.

Τον Δεκέμβριο εκείνης της σεζόν είχε παίξει Δευτέρα με τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο με ισόπαλο 1-1 αποτέλεσμα (69’ Βιγιαφάνιες – 65’ Μπρίτο). Ένα μήνα πριν, στις 9 Νοεμβρίου 2015 καταγράφεται η τελευταία νίκη που πανηγύρισε Δευτέρα. Επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς προηγήθηκε με αυτογκόλ του Τσουκαλά στο 43’ και έκανε το 2-0 με τον Μαρκόβσκι στο 56’. Ο Ηλιάδης μείωσε στο 90’. Ο τέταρτος Δευτεριάτικός αγώνας της περιόδου εκείνης ήταν στην πρεμιέρα, όταν έχασε από τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο με 2-1, στις 24 Αυγούστου 2015. Ο Κάπελ άνοιξε το σκορ στο 41’, αλλά ο Καρέλης (51’) και ο Μπεργκ (84’) έκαναν την ανατροπή για τους πράσινους.

Περίπου ένα χρόνο πριν έπαιξε τη Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014 με τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο και έχασε 1-0 με πέναλτι του Μακ στο 36’. Ήταν η τελευταία φορά που αντίπαλός του σκόραρε στο α’ ημίχρονο.

Την περίοδο 2013-2014 έπαιξε οκτώ φορές (!) Δευτέρα και καταγράφεται η μοναδική του νίκη εκτός έδρας επί του Εργοτέλη με γκολ του Καμαρά. Ο απολογισμός ήταν 4 νίκες 3 ισοπαλίες, 1 ήττα:

17 Μαρτίου 2014 Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0

24 Φεβρουαρίου 2014 Καλλονή – Παναιτωλικός 3-1

6 Φεβρουαρίου 2014 Παναιτωλικός – Άρης 0-0

27 Ιανουαρίου 2014 Εργοτέλης – Παναιτωλικός 0-1

9 Δεκεμβρίου 2013 Παναιτωλικός – Πανιώνιος 0-0

4 Νοεμβρίου 2013 Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-1

28 Οκτωβρίου 2013 Παναιτωλικός – Καλλονή 4-0

7 Οκτωβρίου 2013 Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0