Ξύπνησε αργά!

Η άμυνα το «δυνατό όπλο» του Παναιτωλικού στα 4 προηγούμενα ματς, ήταν τελικά η… κερκόπορτα που οδήγησε στην ήττα από τον Λεβαδειακό με 2-1, σε ένα γήπεδο που παραμένει… στοιχειωμένο για τα «καναρίνια».

Χωρίς ο αντίπαλος να είναι… καταιγιστικός, ο Παναιτωλικός είχε σε κακή μέρα τα περισσότερα «ατού του», πέταξε στα… σκουπίδια ενα 20λεπτο στο δεύτερο μέρος, είχε θέματα στα μετόπισθεν, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις επιθετικά και μοιραία το καλό σερί που είχε αρχίσει με την νίκη στο Περιστέρι, έλαβε τέλος στην Βοιωτία. Το μόνο που μπορεί να κρατήσει είναι το πάθος που βγήκε μετά το 73′ και το γκολ του Μαρκόφσκι, πάθος που θα χρειαστεί και στα επόμενα ματς.

Ο Γιάννης Ματζουράκης στις αρχικές του επιλογές αυτή την φορά δεν είχε τον Οσμάν Φερέιρα, αφού χρησιμοποίησε στο… δεξί φτερό τον Ρότσα με προφανή στόχο να περιορίσει τον Μιλιάζες κι έτσι πέρασε στον χώρο του κέντρου ο Λεντέσμα.

Ο Ρότσα ήταν αυτός που στο πρώτο ημίχρονο είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό αφού βρέθηκε σχεδόν απέναντι από τον Ναμάσκο, αλλά ο κίπερ του Λεβαδειακού εξουδετέρωσε το σουτ που έκανε.

Η επόμενη ουσιαστική ευκαιρία του Τίτορμου ήταν στο φινάλε του ημιχρόνου ένα σουτ του Τομανέ που κατέληξε κόρνερ. Αυτό καταδεικνύει ότι τα «καναρίνια» αν και μετά το πρώτο 15λεπτο βρήκαν τις ισορροπίες κυρίως στον χώρο του κέντρου, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κινδύνους μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων αφού κάποιες ενέργειες τόσο του Λεντέσμα, όσο και του Ουάρντα δεν είχαν τύχη.

Από την άλλη με εξαίρεση την καλή στιγμή του Μάντζιου που ο Κυριακίδης έδειξε την κλάση του, ούτε η «κυανοκίτρινη» άμυνα είχε προβλήματα. Ώσπου φτάσαμε στο 42′ σε μια ακόμη στημένη φάση που παραμένει διαχρονικά… ανοιχτή πληγή για τον Παναιτωλικό. Από τον κόρνερ του Μιλιάζες, ο πολύ καλός Ροντρίγκες δεν έδιωξε σωστά με το κεφάλι.

Στην ουσία έκανε… ασίστ στον Γιακουμάκη που περίμενε «οπλισμένος» στο ύψος της περιοχής κι αφού από το σουτ που έκανε η μπάλα βρήκε και στον Τσοκάνη κι άλλαξε πορεία, ο Κυριακίδης δεν θα μπορούσε να κάνει το παραμικρό. Έτσι μετά από 4 ματς και 402 αγωνιστικά λεπτά η άμυνα του Παναιτωλικού και ο κίπερ της, είδαν την εστία τους να παραβιάζεται!

Το… έφαγε με το «καλησπέρα»

Τα χειρότερα για τον Παναιτωλικό ήρθαν με την έναρξη της επανάληψης… Η άμυνα εκ νέου πιάστηκε κοιμώμενη, ο Μάντζιος έκανε πάρτι και σούταρε στο δοκάρι. Ο Τσοκάνης δεν μπόρεσε να διώξει σωστά, ο Σίλβα πήρε το… ριμπάουντ και πολύ εύκολα σε κενή εστία πέτυχε 2ο γκολ για τους Βοιωτούς και ουσιαστικά… νωρίς-νωρίς το ματς τέλειωσε εις βάρος των Αγρινιωτών!

Στο 52΄οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς όμως το εκπληκτικό σουτ του Ουάρντα, εξίσου εκπληκτικά το εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των Βοιωτών. Στο 55΄ ο τεχνικός του Παναιτωλικού μη έχοντας κάτι άλλο να χάσει, έβγαλε από το γήπεδο τον Ρότσα (εκ του αποτελέσματος πάντως φάνηκε πως αυτό το… πείραμα του έμπειρου τεχνικού δεν απέδωσε αγωνιστικά, αφού δεν πήρε βοήθειες ούτε αμυντικά, ούτε επιθετικά) και πέρασε τον Κουτρομάνο ως δεξί μπακ, ώστε να ανέβει ο Κλέσιο. Κίνηση απολύτως λογική με το 2-0 να… βαραίνει την πλάτη.

Αλλαγές, γκολ, αντίδραση, αλλά…

Στο 67′ ο «Ματζού» έπαιξε τα τελευταία του χαρτιά ρίχνοντας στο γήπεδο τους Μαρκόφσκι και Φερέιρα, περιμένοντας από την… φουλ επίθεση κάποια αντίδραση… Αυτή ήρθε άμεσα, καθώς στο 71΄ο Μαρκόφσκι κέρδισε πέναλτι από την ανατροπή του Μεντί και δύο λεπτά αργότερα ο Σέρβος το εκτέλεσε και μείωσε σε 2-1. Αυτό ξαναέβαλε τον Παναιτωλικό στο ματς και ξεσήκωσε τον κόσμο του στην εξέδρα που με δυνατή φωνή έδινε το… σύνθημα της αντεπίθεσης!

Ξαφνικά τα «καναρίνια» άλλαξαν ταχύτητα, πήραν τις πρωτοβουλίες, είχαν νεύρο και το πάλεψαν για να βρούν το γκολ που θα… έσωζε τον βαθμό της ισοπαλίας. Τελικά αυτός δεν ήρθε αν και τον… άγγιξαν δύο φορές στο φάουλ του Φερέιρα και την κεφαλιά του Κούσα.

Η πίστη που υπήρχε για θετικό αποτέλεσμα και… υπέρβαση στην Λιβαδειά δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ. Ο Παναιτωλικός πήρε τον δρόμο της επιστροφής στο Αγρίνιο με… άδειες αποσκευές, παραμένει στους 8 βαθμούς, αλλά τόσο η ζωή, όσο και το πρωτάθλημα συνεχίζονται!

Πλέον αρχής γενομένης από την μεθεπόμενη Δευτέρα, τα «καναρίνια» έχουν δύο σερί ματς στο «κλουβί» με ΠΑΣ Γιάννινα και Λάρισα και οι έξι βαθμοί είναι το ζητούμενο ώστε η ήττα στην Λιβαδειά να αποδειχθεί απλά μια κακή παρένθεση.