Ομάδα 9 διεθνών!

Ο Μιχάλης Μπακάκης ανήκει και τυπικά πλέον στον Παναιτωλικό και τα καναρίνια ανεβάζουν τον αριθμό των διεθνών που έχουν στο ρόστερ τους στον αριθμό 9. Ναι, καλά διαβάζετε, στη διάθεση του Γιάννη Αναστασίου υπάρχουν πια εννέα διεθνείς (πρώην ή νυν) ποδοσφαιριστές.

Ο Μπακάκης έχει τις περισσότερες συμμετοχές απ’ τους εννιά. Φόρεσε τη φανέλα με το εθνόσημο 20 φορές. Από τις 18 Νοεμβρίου του 2014 στα Περιβόλια Χανίων, όταν έκανε ντεμπούτο στον αγώνα Ελλάδα – Σερβία 0-2, μπαίνοντας αλλαγή στη θέση του Τοροσίδη στο 61’. Έως τις 6 Ιουνίου 2021 στη Μάλαγα, που μπήκε στις καθυστερήσεις στη θέση του Ανδρούτσου, στον αγώνα Νορβηγία – Ελλάδα 1-2.

Δεύτερος είναι ο Νίκος Καρέλης με 19 αγώνες και 3 γκολ. Ντεμπούτο με γκολ στις 11 Οκτωβρίου 2014 στο Ελσίνκι στο 1-1 με τη Φινλανδία. Σημείωσε νικητήριο γκολ στο Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-1 τον Μάρτιο του 2016 στο Γ. Καραϊσκάκης. Σκόραρε για τρίτη φορά στο μοναδικό γκολ του αγώνα με την Αίγυπτο τον Μάρτιο του 2018 στη Ζυρίχη. Είπε «αντίο» στις 18 Νοεμβρίου 2018 στην ήττα από την Εσθονία 1-0 στο ΟΑΚΑ, παίζοντας φορ όλο το 90λεπτο.

Ο Δημήτρης Κολοβός έχει 9 συμμετοχές στην Εθνική Ανδρών και έχει σκοράρει μία φορά. Στον αγώνα Βοσνία – Ελλάδα 2-2 στη Ζένιτσα μπήκε αλλαγή στη θέση του Κουρμπέλη και λίγα λεπτά μετά ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Έκανε ντεμπούτο (μαζί με τον Μπακάκη) στις 18 Νοεμβρίου 2014 στην ήττα από τη Σερβία 0-2 και έπαιξε τελευταία φορά στο Φινλανδία – Ελλάδα 1-0 στις 5 Σεπτεμβρίου 2019 στο Τάμπερε.

Από τους ξένους διεθνείς του Παναιτωλικού, τις περισσότερες συμμετοχές έχει ο Ντέιμπι Φλόρες, 18 με την Εθνική Ονδούρας. Ακολουθεί ο Ντέρεκ Κορνέλιους με 14 στην Εθνική Καναδά. Είναι ο μόνος που έχει ελπίδες να πάει στο Μουντιάλ του Κατάρ τον Νοέμβριο!

Οι δύο Σουηδοί είναι επίσης διεθνείς. Ο Λάρσον με 3 συμμετοχές, ο Μάρτενσον με 2. Μάλιστα στο ντεμπούτο του άνοιξε το σκορ στον αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού που η Σουηδία κέρδισε με 2-0 τον Γενάρη του 2015.

Ο Σενγκέλια έχει 10 αγώνες με την Εθνική Γεωργίας. Ο Μόρσεϊ έπαιξε 4 φορές με την Εθνική Σιέρα Λεόνε, όλες μέσα στο 2022. Τον περασμένο Ιούνιο πανηγύρισε το πρώτο του γκολ δίνοντας προβάδισμα στην ήττα με 2-1 από τη Νιγηρία.

Από τους 9 διεθνείς του ρόστερ οι τρεις δεν έχουν κάνει ακόμα ντεμπούτο στη φετινή Super League. Οι Μπακάκης, Κολοβός, Μάρτενσον.