Καλημέρα σας,
μαζί θα παρακολουθήσουμε σε live χρόνο το ματς του Παναιτωλικού στη Λεωφόρο.

Τα «καναρίνια» δεν έχουν ποτέ κερδίσει τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας και αντιμετωπίζουν σήμερα πολλές απουσίες. Για διάφορους λόγους δεν υπολογίζουν στους Μπεχαράνο, Μάζουρεκ, Μπράβο, Ρότσα.

Το αρχικό τους σχήμα θα είναι κατά τα 10/11 ίδιο με εκείνο κόντρα στον ΠΑΟΚ. Μοναδική αλλαγή του Δέλλα είναι ο Βασιλούδης που αντικατέστησε τον Μάζουρεκ.

Πιο συγκεκριμένα ο «Κολοσσός» θα ξεκινήσει με τον Κυριακίδη κάτω από τα γκολπόστ, τον Μαρινάκη δεξιό μπακ, τους Μιχάι, Ροντρίγκες στα στόπερ, τον Τσοκάνη αριστερό μπακ, τους Μάρκος Πάουλο, Βασιλούδη στον άξονα και τους Ντίας, Ρόσα, Κλέσιο τριάδα πίσω από τον Μοράρ.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του θα ξεκινήσει με τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Οικονόμου, Ινσούα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Κουρμπέλη, Κάτσε στον άξονα, τον Αλτμαν ελεύθερο μπροστά τους, τον Λουντ αριστερά, τον Χατζηγιοβάνη δεξιά και τον Δώνη στην κορυφή της επίθεσης.

Οι ποδοσφαιριστές έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια, καθώς ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους.

Ολα είναι έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Παναθηναϊκός δείχνει διάθεση να πιέσει ψηλά.

5′ Πρώτη επίσκεψη του Παναιτωλικού με προϋποθέσεις στα καρέ του Παναθηναϊκού, ο Μαρινάκης όμως δεν έκανε καλή σέντρα.

Στα πρώτα λεπτά πιέζουν οι γηπεδούχοι.

15′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράρ, η μπάλα αποκρούστηκε από τη συμβολή των δοκαριών του Βλαχοδήμου. Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ανοίξει το σκορ.

Ο Παναιτωλικός σταδιακά παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Συμπληρώσαμε το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης.

24′ Ο Δώνης βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά ο πορτιέρο του Παναιτωλικού έβγαλε σε κόρνερ.

Η ευκαιρία του Παναθηναϊκού ξεκίνησε μετά από λάθος του Ροντρίγκες.

27΄Κίτρινη στον Ντίας.

Φτάσαμε στο ημίωρο. Μετά το 10λεπτο ο Παναιτωλικός πατάει καλά.

34′ Προσπάθεια του Κολοβέτσιου, ο Ροντρίγκες έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

40′ Σέντρα σουτ του Τσοκάνη, η μπάλα πέρασε άουτ.

45′ Κίτρινη στον Κουρμπέλη.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ο Μυστακίδης στη θέση του Κουρμπέλη.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Οπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά για να πιέσει ψηλά.

54′ Σουτ του Χατζηγιαβάννη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έχουν μπει καλά στο δεύτερο μισό.

59′ Ο Παναιτωλικός αγγίζει το γκολ, όταν ο Κλέσιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βλαχοδήμος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Οικονόμου πρόλαβε και έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η φάση ξεκίνησε από μία εξαιρετική κίνηση και σέντρα του Μοράρ.

62′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Ντίας σούταρε, ο Βλαχοδήμος έδιωξε, ο Μαρινάκης πήρε το «ριμπάουντ», αλλά ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Τα «καναρίνια» έχουν 3 ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ φάσεις για να σκοράρουν.

70′ Νέα ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Κλέσιο έκανε την παράλληλη για τον Μοράρ, που σούταρε, αλλά ο Κολοβέτσιος έβαλε σωτήρια την κόντρα.

70′ Ο Χατζηγιοβάννς στη θέση του Κουλιμπαλί.

Ο Παναιτωλικός μετά το 55′ με 60′, κυριαρχεί στο γήπεδο.

78′ O Γουίλιαν στη θέση του Κλέσιο.

78′ Ο Μπουζούκης στη θέση του Αλτμαν.

Ο Βραζιλιάνος θα κάνει ντεμπούτο με την «κυανοκίτρινη» φανέλα.

Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο, χωρίς τις καθυστερήσεις.

82′ Μετά από λανθασμένη έξοδο του Κυριακίδη, οι Λουντ και Δώνης παραλίγο να γίνουν απειλητικοί.

88′ Ο Χαντάκιας στη θέση του Βασιλούδη.

Ο Δέλλας βάζει και 3ο στόπερ να «γεμίσει» την περιοχή του Παναιτωλικού.

89′ Γυριστό του Μυστακίδη, ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4 λεπτά.

90’+3′ O Νταλακούρας στη θέση του Ρόσα.