Παναιτωλικός… Κολοσσός!

ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ. Αυτός είναι η ομάδα που όλοι οι φίλοι του θέλουν να βλέπουν. Οι παίκτες που σέβονται φανέλες, κόσμο και εαυτούς. Με ψυχωμένη εμφάνιση στην… πρεμιέρα του Δέλλα τα «καναρίνια» κέρδισαν 0-1 στο Περιστέρι τον Ατρόμητο, πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και κάνουν το μεγάλο restart!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν μια ομάδα από… τα παλιά. Για την ακρίβεια μια ομάδα όπως την είδαμε και την καμαρώσαμε στο πρώτο μισό του πρώτου γύρου. Αυτή που έπαιζε καλό ποδόσφαιρο και ήταν σημείο αναφοράς.

Με ασφάλεια στην άμυνα (ελάχιστα ανησύχησε ο Κυριακίδης) με καλή κυκλοφορία σε όλες τις γραμμές, με φαντασία στο παιχνίδι. Μάλιστα αν στο «επιθετικό τρίτο» οι παίκτες του δεν ήταν είτε τόσο αργοί, είτε τόσο επιπόλαιοι σαφώς και θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο σκορ. Εδώ δείχνει και την ανάγκη που έχει η ομάδα τις επόμενες ημέρες της μεταγραφικής περιόδου να αποκτήσει έναν επιθετικό για το… εύκολο γκολ.
Από το 40΄ πάντως ο Ατρόμητος έπρεπε να παίζει με 10 παίκτες, αλλά ο Αρετόπουλος που φανερά «έπαιζε» έδρα, χάρισε την 2η κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη, στο μαρκαρισμά του στον Μάρκος Πάουλο.

Ενα δεκάλεπτο… για ταινία!

Ότι δεν βρήκε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός το πέτυχε με το… καλημέρα της επανάληψης! Σε ένα 10λεπτο που είχε τα πάντα… Με ένα απίθανο γκολ του Φάρλεϊ Ρόσα. Ένα τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα που αφού πρώτα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, πάγκο, αλλά και τους περίπου 200 φίλους του Τίτορμου στην εξέδρα. Λίγο πριν συνέλθει ο Ατρόμητος από το σοκ, ο Αρετόπουλος φρόντισε να κάνει ένα δωράκι αφού στο 55΄έδωσε ένα άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι (δεν το… επαλήθευσε κανένα ριπλέι) για χέρι του Ροντρίγκες. Εκτελεστής ο Ουάρντα και ήρωας ο Κυριακίδης, που αφού λεπτά πριν έπιασε το φάουλ του Αιγύπτιου στην συνέχεια έπιασε και το πέναλτι, διατηρώντας το υπέρ της ομάδας του σκορ!

Πίεση και… απαντήσεις

Η ώρα περνούσε και ο Ατρόμητος, με την είσοδο του Ούμπιδες στο ματς αύξησε την πίεση για να βρει αρχικά ένα γκολ της ισοφάρισης και στη συνέχεια… να το γυρίσει. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα κόρνερ δημιουργούσαν επικίνδυνες στιγμές στην περιοχή των «καναρινιών», αλλά οι λύσεις βρίσκονταν πότε με τον Κυριακίδη και πότε με την συνολική αμυντική συμπεριφορά της ομάδας.
Από κει και πέρα ο Παναιτωλικός ήταν δεδομένο ότι θα έβρισκε χώρο στις αντεπιθέσεις για μια δεύτερη ζημιά. Αυτή παραλίγο να έρθει στο 75΄ όταν με μαγική κίνηση ο Ρόσα έβγαλε τον Τσοκάνη τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, αλλά το δυνατό σουτ του άσου της Αγρινιώτικης ομάδας το έδιωξε σε κόρνερ ο κίπερ των γηπεδούχων.

Στο 85′ έρχεται η 3η ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση του Κυριακίδη, όταν από φάουλ του Ούμπιδες, ο Βασιλακάκης έκανε την κεφαλιά και χαμηλά με το ένα χέρι ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού διατήρησε ξανά το μηδέν στα μετόπισθεν! Στα τελευταία λεπτά για να ανταποκριθεί στην πίεση του Ατρομήτου, ο Δέλλας έριξε στη μάχη και τον Χαντάκια αντί του Μάζουρεκ ώστε να παίξει με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Εκεί… κλείδωσε το ματς και ήρθε ένα τεράστιο από κάθε άποψη διπλό!

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Μπουσουλάτζιτς (66΄ Ούμπιδες) Ουάρντα, Μάντσον, Ντάουντα, Ντιγκινί, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Γιαννούλης (86′ Σάκιτς), Ρισβάνης (88′ Καρασαλίδης)

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκεζ, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ (88′ Χαντάκιας), Ρόσα (90+ Γιαννιώτης), Ντίαζ (84′ Κλέσιο), Μοράρ