Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 0-0 (live)

Καλησπέρα σας, το «agrinio-sports» θα σας μεταφέρει σε live χρόνο το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής υπήρξε στον Παναιτωλικό. Ο Λεντέσμα δεν αισθάνονταν καλά και έμεινε εκτός της τελικής 18αδας και την θέση του σε αυτή πήρε ο Ρόσα. Αυτή είναι και η μοναδική διαφορά σε σχέση με την αποστολή που ήταν πριν από μία εβδομάδα στο Περιστέρι, ενώ ο Γιάννης Ματζουράκης θα παρατάξει την ίδια ενδεκάδα.
Ο Κυριακίδης θα είναι κάτω από τα γκολπόστ, ο Μύγας δεξιός μπακ, οι Κούσας, Ροντρίγκεζ στα στόπερ, ο Τσοκάνης αριστερός μπακ, οι Μάκος, Μάρκος Πάουλο στον άξονα μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς, ο Κλέσιο δεξιός εξτρέμ, ο Ουάρντα αριστερός, ο Φερέιρα οργανωτής και ο Τομανέ στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο θα είναι οι Κουτρομάνος, Μουνιός, Ρόσα, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Χαντάκιας και Κριστιάνο.

Για τον Παναθηναϊκό ο Στιλ θα είναι τερματοφύλακας, οι Κουλιμπαλί, Ιβάνοφ, Μολέδο, Μέστο στην άμυνα, οι Ζέκα, Λεντέσμα στον άξονα, οι Γουακάκο, Ιμπάρμπο, Λουντ μπροστά από τους δύο και ο Μπεργκ στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο θα είναι οι Οδ. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Ρέις, Εμποκού, Στάικος, Ρινάλντι και ο Βιγιαφάνιες που επιστρέφει στο Αγρίνιο ως αντίπαλος.

Ο Βιγιαφάνιες χειροκροτήθηκε από τον κόσμο, μόλις μπήκε στο γήπεδο. Ο Αργεντινός αγάπησε την ομάδα και αγαπήθηκε όσο λίγοι. Ο «Βίγια» είχε πολλά τετ α τετ με πρώην πλέον συμπαίκτες του στον Παναιτωλικό, αλλά και με παράγοντες των «κυανοκίτρινων».

Το γήπεδο έχει γεμήσει και όλα είναι έτοιμα για την πρώτη «παράσταση» του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο.

«Θέλουμε τη νίκη», σχολίασε ο Δημήτρης Κουτρομάνος στην κάμερα της NOVA λίγο πριν τη σέντρα.

Η θερμοκρασία είναι περίπου 20 βαθμοί Κελσίου.

Οι δύο ενδεκάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ρέφερι Κομίνης ζήτησε από τον Κυριακίδη να βγάλει την εικόνα που πάντα έχει μαζί του, εκτός της εστίας του.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Με τις νέες εμφανίσεις του που έχουν ρίγες παίζει ο Παναιτωλικός.

2′ Προβολή του Κλέσιο μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού,ο Στιλ μπλόκαρε την μπάλα καθώς ήταν αδύναμη.

5′ Ο Μπεργκ μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κυριακίδη.

7’Ωραίο σουτ του Τομανέ, ο Στιλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

10′ Ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Λουντ μέσα από την περιοχή του.

Συμπληρώσαμε το πρώτο 10λεπτο και οι δύο ομάδες έχουν από μία «καθαρή» φάση για γκολ.

Ο Κλέσιο παίρνει πρωτοβουλίες, ενώ ο Παναιτωλικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά προσπαθεί να πρεσάρει και να μην αφήνει διαδρόμους.

18′ Κίτρινη στον Μάκο.

21’Κίτρινη στον Κλέσιο.

Η ομάδα έχει κερδίσει μέχρι στιγμής πέντε κόρνερ, δείγμα ότι φτάνει με αξιώσεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως δεν τα έχει εκμεταλλευτεί.

23′ Καλό σουτ του Φερέιρα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ιμπάρμπο σταμάτησε τη φάση γιατί ήταν ένας παίκτης του Παναιτωλικού στον αγωνιστικό χώρο, τα «καναρίνια» δεν το κατάλαβαν, κέρδισαν πλάγιο όμως μετά από σχετικές συζητήσεις μεταξύ των παικτών, έμαθαν τι έγινε και επέστρεψαν την μπάλα στους «πράσινους». Μία ωραία στιγμή fair play.

30′ Σουτ του Κλέσιο πάνω στην κίνηση, η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.

Συμπληρώσαμε το ημίωρο και ο Παναιτωλικός συνεχίζει την πίεσή του.

Η ομάδα φτάνει με καλές προϋποθέσεις μέχρι την περιοχή του Στιλ, αλλά της… λείπει η τελική πάσα.

39′ Κίτρινη στον Γουακάσο.

42′ Αδύναμο σουτ του Μάρκος Πάουλο, η μπάλα πέρασε άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλός στο πρώτο 45λεπτο, «πατά» στη περιοχή του Στιλ, ενώ παράλληλα δεν έχει πιεστεί (οι τελικές είναι 5-2 υπέρ του, αν και θα μπορούσε να είχε μετρήσει γκολ του Λουντ)

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Σουτ του Μύγα η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

47′ Ο Κούσας έδιωξε με το τακουνάκι προ του Μπεργκ.

Υπάρχει μικρή διακοπή γιατί έχει χτυπήσει ο Τομανέ.

Ο Πορτογάλος φορ δεν έχει κάτι σοβαρό και σηκώνεται.

Μετά από ένα 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να «πατούν» καλύτερα.

59′ Ο Τσοκάνης έδιωξε με κεφαλιά προ του Ιμπάρμπο που ήταν έτοιμος να «οπλίσει».

Συμπληρώσαμε 60 λεπτά παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής τα «καναρίνια» έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Η κατοχή σε αυτό το διάστημα είναι 69%-31% υπέρ των φιλοξενουμένων.

61′ Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα κόντραρε στον Μολέδο.

62′ Τεράστια διπλή επέμβαση του Κυριακίδη, που αρχικά πρόλαβε τον Μπεργκ με έξοδο και μετά απέκρουσε το μακρινό πλασέ του Λουντ.

64′ Ο Κυριακίδης πρόλαβε τον Λουντ.

Οι «πράσινοι» παίζουν συνέχεια με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού.

65′ Ο Βιγιαφάνιες που αποθεώνεται από τους φίλους του Παναιτωλικού στην θέση του Γουακάσο.

67′ Σωτήρια προβολή του Ροντρίγκεζ σε κόρνερ προ του Βιγιαφάνιες.

67′ Ο Τομανέ έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Λουντ.

69′ Ο Μαρκόφσκι στην θέση του Φερέιρα.

Ετοιμάζεται και ο Μουνιός.

70′ Ο Μουνιός στην θέση του Ουάρντα.

Η ομάδα πρέπει να κρατήσει λίγο μπάλα, καθώς ο Παναθηναϊκός πιέζει.

72′ Εξαιρετική κούρσα του Κλέσιο, που πήρε τη μπάλα στην άμυνα, πέρασε τρεις αντιπάλους και «κόπηκε» από τον Μολέδο.

74′ Ο Εμποκού αντί του Λουντ.

77′ Σουτ του Μέστο, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Κλέσιο αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και ετοιμάζεται ο Ρότσα για το ντεμπούτο του.
82′ Ο Ρότσα στην θέση του Κλέσιο.

82′ Ο Ρινάλντι στην θέση του Ιμπάμπο.

Ο Ρότσα πέρασε αριστερό χαφ και ο Μουνιός δεξιά.

Ο Παναθηναϊκός πλέον παίζει με δύο φορ.

87′ Ο Ουαρντά σημειώθηκε για να δει κίτρινη για διαμαρτυρία, αλλά έφυγε για τα αποδυτήρια και ο ρέφερι μετέφερε στον βοηθό του ότι θα τον παρατηρήσει.

Συμπληρώσαμε τα 90′, θα υπάρξουν πέντε λεπτά έξτρα χρόνος.

90’+4′ Κάρτα στον Ζέκα.