Προβληματικός…

Ο Παναιτωλικός προβλημάτισε στην πρόβα τζενεράλε μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος με την ήττα που γνώρισε στην Τρίπολη με 4-2 από τον Αστέρα. Δεν έπεισε για την έτοιμοτητά του, ενώ έβαλε νέο πονοκέφαλο για την αμυντική του λειτουργεία.

Δέχτηκε δύο γκολ από στατικές φάσεις και ένα τρίτο από τον «αέρα» που είναι το δυνατό χαρτί των Αρκάδων. Στο πρώτο φάουλ ο Μπερτόλιο βρήκε στην περιοχή τον Τιλίκα που νίκησε με προβολή την άμυνα στο 9’. Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε με ωραία κάθετη μπαλιά του Λιάβα στον Καρέλη που τελείωσε τη φάση ισοφαρίζοντας με δυνατό σουτ στο 22′.

Παρά την καλή παρουσία του ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ με το 1-1 να μένει ως την ανάπαυλα. Στο β’ ημίχρονο… ξέχασε να μπει στο γήπεδο. Οι αντιδράσεις του στην πίεση που άσκησε ο Αστέρας ήταν κάκιστες.

Στο 50’ ο Γκαρντάφσκι «γέμισε» για τον Μπαράλες που βρήκε στόχο με το κεφάλι και τέσσερα λεπτά μετά από νέο φάουλ του Μπερτόλιο, ο Καστάνιος με κεφαλιά επίσης έκανε το 3-1.

Στο 71’ ο Γκαρντάφσκι με κοντινό πλασέ αύξησε περισσότερο τη διαφορά. Ο Μόρσεϊ αστόχησε σε αντεπίθεση μόνος απέναντι στον Τσιφτσή και στο 84’ ο Τασουλής έκανε χέρι στην περιοχή με τον Καρέλη να ευστοχεί στο πέναλτι που καταλογίστηκε.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος (46′ Τσιφτσής), Καρμόνα (64′ Γκαρσία), Άλβαρες (77′ Τασουλής), Ατιένθα (64′ Αντζουλάς), Καστάνιο (77′ Χριστόπουλος), Μουνάφο, Στάνκο (77′ Ιγκλέσιας), Τιλίκα (46′ Γκαρντάφσκι), Μπερτόλιο (64′ Σονί), Ριέρα (46′ Σίτο), Μπενίτο (46′ Μπαράλες).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Λιάβας (62’ Αποστολάκης), Λάρσον (62’ Μλάντεν), Κορνέλιους, Χουχούμης (62’ Νταγκό, 90’ Μπελεβώνης), Φλόρες, Τσιγγάρας (62’ Βαρόνε), Ντίας (62’ Μόρσεϊ), Χατζηθεοδωρίδης (83’ Αναστασόπουλος), Ντουάρτε (83’ Ξενιτίδης), Καρέλης.