To report του Πλατανιάς-Παναιτωλικός 1-1

Ο Παναιτωλικός αν και με 10 παίκτες από το 50′ πήρε τον πολύτιμο βαθμό στα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά!

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ

-Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Κέβιν, Μάκος, Κούσας, Παπάζογλου, Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουγιέδα, Μουνιός, Κάπελ, Μαρκόφσκι.

-Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Μιλούνοβιτς, Ράμος.

-Ο Γιάννης Ματζουράκης δεν υπολογίζει για το σημερινό ματς τους τιμωρημένους Ουάρντα και Μύγα.

-Με νίκη ο Παναιτωλικός μένει… ζωντανός στο κόλπο της παρουσίας του στα πλέι οφ.

-Ο Τίτορμος βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς και ο Πλατανιάς στην 10η με 27.

-Στο ματς του πρώτου γύρου ο Πλατανιάς είχε κερδίσει στο Αγρίνιο με 2-1. Οι Χανιώτες προηγήθηκαν, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε, αλλά λίγο πριν το φινάλε ο Κουλιμπαλί μετά από… άστοχη έξοδο του Κυριακίδη, πέτυχε το γκολ της νίκης. Ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Ματζουράκη.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
1′ Στη σέντρα οι παίκτες του Παναιτωλικού.

2′ Πλασέ του Μουνάφο μετά από παράλληλη του Κουλιμπαλί, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κυριακίδη.

Οι γηπεδούχοι δείχνουν διάθεση στα πρώτα λεπτά να παίξουν από τη δεξιά τους πλευρά με Κουλιμπαλί και Γουνδουλάκη.

6′ Ο Κάπελ σούταρε από καλή θέση μετά από ωραία διαγώνια πάσα του Μάκου, ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

1-0. 7′ Ο Γουνδουλάκης με σουτ έξω από τη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη.
Στα πρώτα λεπτά υπάρχει χώρος στη μεσαία γραμμή και αυτό εκμεταλλεύεται ο Πλατανιάς.

Υπάρχει μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σελίν.

Οι γηπεδούχοι βρίσκουν χώρους στη μεσαία γραμμή και αυτό δείχνει να είναι μεγάλο πρόβλημα.

Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο του αγώνα και ο Πλατανιάς «πατάει« καλύτερα, λόγω του ότι «κυριαρχεί» στη μεσαία γραμμή.

Ο Σελίν δεν μπορεί να συνεχίσει και θα μπει ο Δημήτρης.

18′ Ο Κυριακίδης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Αποστολόπουλου στο μεταξύ τους τετ α τετ.

19′ Ο Δημήτρης στη θέση του Σελίν.

21’Κεφαλιά του Κουλιμπαλί, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

22′ Σέντρα του Κέβιν, ο Αποστολόπουλος απομάκρυνε αρχικά με τα πόδια και ύστερα με το χέρι, κάτι που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Ισπανού.

23′ Κίτρινη στον Μουνιός.

Οι Ρουσκουσέδα, Μάρκος Πάουλο δεν έχουν… μπει στο ματς και αυτό είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας. Περισσότερο το σύστημα δείχνει 4-1-4-1 και ο Παπάζογλου δείχνει «μόνος» στον άξονα.

30′ Μακρινό και δυνατό σουτ του Ρουσκουσέδα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

35′ Μεγάλη απέκρουση του Κυριακίδη, σε κοντινό πλασέ του Μιλούνοβιτς.

38΄Κίτρινη στον Γκνιάτιτς.

Στα τελευταία τρία λεπτά ο Παναιτωλικός πιέζει.

39′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, καθώς η κεφαλιά του Μουνιός μετά από εκτέλση φάουλ του Κέβιν πέρασε λίγο άουτ.

41΄Κίτρινη στον Αποστολόπουλο.

Τα «καναρίνια» μετά το 35′ δείχνουν να κυριαρχούν.

43′ Κίτρινη στον Μάρκος Πάουλο.

45’+1′ Νέα τεράστια επέμβαση του Κυριακίδη, σε εξ’ επαφής πλασέ του Ράμος.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Με εξαίρεση του διάστημα 32-42′, ο Παναιτωλικός δεν είναι καλός στο γήπεδο και μόνο χάρη στις πολύ καλές επεμβάσεις του Κυριακίδη παραμένει στο παιχνίδι. Οι τελικές είναι 7-6 υπέρ του, ωστόσο ο Πλατανιάς έχει το γκολ και ακόμη τρεις «καθαρές» φάσεις, ενώ ο Παναιτωλικός ήταν απειλητικός μόνο με τους Κάπελ και Μουνιός, με τη δεύτερη ευκαιρία του να προέρχεται από στημένη μπάλα.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναιτωλικός δεν έχει αλλαγές, όπως και ο Πλατανιάς.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

Από τα μεγάγωνα ανακοινώθηκε πως ο Κουλιμπαλί μόλις έγινε πατέρας και οι φίλοι του Πλατανιά χειροκρότησαν έντονα, θέλοντας να του ευχυθούν τα καλύτερα.

51′ Δεύτερη κίτρινη στον Μουνιός, που θα δει κόκκινη και πλέον ο Παναιτωλικός θα συνεχίσει με 10 παίκτες.

Πλέον όλα δείχνουν δύσκολα για τα «καναρίνια».

Μετά από 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έχει υπάρξει κάποια εκατέρωθεν ευκαιρία. Ο Πλατανιάς με παίκτη παραπάνω έχει τη κατοχή μπάλας, ενώ η διάταξη του Παναιτωλικού είναι 4-4-1, με τον Ρουσκουσέδα να έχει περάσει αριστέρα.

60′ Κοντινή κεφαλιά του Ράμος, ο Κυριακίδης έκανε ακόμη μία πολύ καλή επέμβαση.

62′ Ο Κουλιμπαλί έκανε εξαιρετικό τάκλιν στον Ρουσκουσέδα που έβγαινε μόνος στην αντεπίθεση.

63′ Ο Κλέσιο στη θέση του Ρουσκουσέδα.

63΄Ο Μαρκόφσκι έβγαλε ωραία πάσα στον Κλέσιο, που μόνος μέσα από τη περιοχή του Πλατανιά και από καλή θέση, πλάσαρε ψηλά άουτ.

64’Ο Μενδρινός στη θέση του Μιλούνοβιτς.

66′ Σουτ του Γουνδουλάκη από καλή θέση, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Μαρκόφσκι φαίνεται να έχει χτυπήσει.

Ο Φερέιρα ετοιμάζεται και από τη στιγμή που ο Μαρκόφσκι δεν φαίνεται να έχει κάτι το σοβαρό, θα βγει ο Μάρκος Πάουλο.

69′ Ο Φερέιρα στη θέση του Μάρκος Πάουλο.

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει.

Ετοιμάζεται ο Βασιλούδης, κατά πάσα πιθανότητα στη θέση του Κάπελ.

Φτάσαμε στο 75′, ο Παναιτωλικός έστω και με 10 δεν απειλείται όμως θα πρέπει επιθετικά να γίνει πιο ενεργός. Έχει τη φάση του Κλέσιο, αλλά μέχρι εκεί.

75′ Ο Βασιλούδης στη θέση του Κάπελ.

76′ Κίτρινη στον Μαρκόφσκι.

79’Ο Ανγκούλο στη θέση του Αποστολόπουλου.

Τελευταίο δεκάλεπτο.

Μπήκαμε στο 85′ και ο Παναιτωλικός είναι ακόμη… μέσα στο ματς.

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

1-1.87’Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα από τη δεξιά πλευρά, ο Μαρκόφσκι σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα «καναρίνια» δεν… παράτησαν το ματς κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

89′ Ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ γκολ του Ράμος.

Οι καθυστερήσεις είναι τέσσερα λεπτά.

90’+4′ Ο Κυριακίδης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ράμος.

Ο πορτιέρο του Παναιτωλικού είναι μακράν ο κορυφαίος του αγώνα και παίρνει… εκδίκηση για το λάθος του στον αγώνα του πρώτου γύρου.

90’+5 Κίτρινη στον Κυριακίδη.