Kυπελλούχος Χάλκεια με… buzzerbeater!

Με γκολ του Ψυχογιού σε… νεκρό χρόνο (94′) η Χάλκεια κατέκτησε το Κύπελλο ΕΠΣΝΑ, κερδίζοντας στον τελικό του Παπαχαραλάμπειου με 2-1 την ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού!

Ματς με δραματικό φινάλε και τους νέους Κυπελλούχους Αιτωλοακαρνανίας να πετυχαίνουν δύο γκολ στις καθυστερήσεις του κάθε ημιχρόνου και μάλιστα τον χρυσό σκόρερ να περνάει ως αλλαγή στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου!!!

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και πήρε τα ηνία με στόχο να… δείξει ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Η υπεροχή των «κυανοκίτρινων» καρποφόρησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτό του τελικού. Συγκεκριμένα όταν το ρολόι… έδειξε το 19′ από την εξαιρετική σέντρα του Βακράκου, ο Ηλίας Γιαννιώτης έκανε την κίνηση στην τροχιά της μπάλας και με κεφαλιά πέτυχε 0-1, βάζοντας τον Παναιτωλικό στην θέση του οδηγού!

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να «καθαρίσει» αρκετά νωρίς το παιχνίδι, αλλά στο 30′ το δυνατό σουτ που επιχείρησε βρήκε στην συμβολή των δοκών της Χάλκειας.

Πάντως ακόμη κι έτσι τα «καναρίνια» δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι στην… μόνη υποψία φάσης που είχαν στο πρώτο μέρος, το δυνατό σουτ του Θοδωρή Καλαβρουζιώτη (στο 38′) δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ Κουσιάδη.

Όμως εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Παναιτωλικός θα έχει προβάδισμα στο ημίχρονο, η Χάλκεια ισοφάρισε. Ακριβώς στο 45′ από τα αριστερά ο Καλαβρουζιώτης εκτέλεσε φάουλ μέσα στην περιοχή, η αμυντική γραμμή των Αγρινιωτών ολιγόρησε και ο Αλμπάνης πηδώντας πιο ψηλά από όλους διαμόρφωσε το 1-1 που… έστειλε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητες. Τα λάθη αρκετά, οι καλές ενέργειες λίγες και οι δύο ομάδες κυρίως πρόσεχαν την άμυνα τους. Η πρώτη καλή ενέργεια για τον Παναιτωλικό ήταν στο 74′ ένα σουτ του Γιαννιώτη που πέρασε άουτ, με τον… Διαμαντόπουλο να απαντάει στο 78′ για την Χάλκεια με τον Κουσιάδη να διώχνει δύσκολα με γροθιές.

Τελικά εκεί που όλα έδειχναν παράταση, στο 4΄λεπτό των καθυστερήσεων από πλάγια ο Ψυχογιός με απευθείας εκτέλεση φάουλ και… σύμμαχο τον αέρα έδωσε το Κύπελλο στην Χάλκεια, για πρώτη φορά στην ιστορία της αφού μόλις φέτος προέκυψε από συγχώνευση!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «βυσσινί» να πανηγυρίζουν έξαλλα και τους «κυανοκίτρινους» να μην το πιστεύουν πως έχασαν!

ΑΟ. ΧΑΛΚΕΙΑΣ: Γκασούκας, Μυλωνάς Χρ (74΄Κυρίτσης)., Διαμαντόπουλος, Κάπο, Καζανάς, Γιαβρούτας, Καλαβριζιώτης, Κάκκος Ν. (70΄Ψυχογιός), Βαλμάς, Αλμπάνης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κουσιάδης, Καράϊ, Ζίγκηρης, Σάαντο, Μάλι, Μιχάϊ, Βασιλάρης, Μαργαρίτης, Βακράκος (61΄Μυτιλήνης), Μωραϊτης, Γιαννιώτης

*Στο ημίχρονο του αγώνα η διοίκηση του ΑΟ Χάλκειας τίμησε τον Φώτη Κωστούλα για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο της Αιτωλοακαρνανίας.